Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Elon Musk ile görüştü: Tesla ve Starlink iş birliğine dair detaylar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Elon Musk ile görüştü: Tesla ve Starlink iş birliğine dair detaylar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dünyaca ünlü iş insanı Elon Musk ile görüştü. Görüşmede teknoloji alanına ilişkin yatırımlar ön planda!

Eymen Taner Eymen Taner - - 2 dk okuma süresi
80 0
Elon Musk

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tesla ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk ile ABD’nin New York kentindeki, Türkevi’nde bir araya geldi. Bu görüşme kapsamında teknoloji alanındaki ikili iş birlikleri değerlendirildi! İşte detaylar

Türkiye’ye Tesla fabrikası yatırımı!

Türkiye’nin elektrikli araç üretimindeki ilk somut hamlesi Togg’un; Türkiye pazarında rağbet görmesiyle, sektörün en önemli elektrikli otomobil üreticisi Tesla ile iş birliği masaya yatırıldı. Bu doğrultuda Erdoğan, Tesla’nın Avrupa’daki 2., dünyadaki 7. fabrikasını Türkiye’de kurması için destek vermeye hazır olduklarını belirtti. Bu davet üzerine Musk, bir dizi Türk firmanın halihazırda Tesla ile çalıştığını, ileride Türkiye’nin Tesla projeleri için etkin rol oynayabilecek adaylar arasında olduğunu ifade etti.

Ayrıca görüşmede gelişen yapay zeka yatırımları ve Starlink uydu hizmetlerine de dikkat çekildi. Erdoğan, Türkiye’nin uzay girişimlerine yönelik yol haritasında, SpaceX ile iş birliği imkanlarının iki taraf için de olumlu sonuçlar doğurabileceğini aktardı.

Elon Musk

Görüşmeye çocuğu X AE A-XII ile birlikte katılan Elon Musk; Erdoğan’ın, İzmir’de düzenlenecek Teknofest’e ailesiyle katılmasına yönelik daveti üzerine, bundan büyük kıvanç duyacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede modern savaşlarda İHA teknolojisinin önemine dikkat çekerek, Türkiye’nin bu alanda öncü ülkelerden biri olduğunu bildirdi. Elon Musk ise bunu, Türk İHA’larına yönelik dünyadaki ilginin farkında oldukları şeklinde yorumladı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, görüşmeye dair değerlendirmelerde bulunarak, bu alanda çalışmaların sürdürüleceğini aktardı.

What’s your Reaction?
0
11
0
1

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir