Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Dacia Sandero ve Tesla Model Y Arasındaki İlginç Rekabet!

Dacia Sandero ve Tesla Model Y Arasındaki İlginç Rekabet!

Eymen Taner Eymen Taner - - 3 dk okuma süresi
92 0
Tesla Model Y

Dacia Sandero ve Tesla Model Y otomobil modelleri genel özellikleri itibariyle fazlasıyla ortak bir paydada buluşamasa da, iki araç da Avrupa pazarındaki satışlarıyla kıyasıya bir rekabet halindeler. Dacia Sandero, daha rekabetçi bir fiyatla piyasaya sürülse de Tesla Model Y, üst segment bir elektrikli otomobil olarak karşımıza çıkıyor.

İki otomobil de Avrupa kıtasında oldukça rağbet görürken, aynı zamanda satışlarda da kafa kafaya mücadele ediyor. Dataforce’un AB, EFTA ülkeleri ve Birleşik Krallık’taki satışları kapsayan verilere göre Dacia Sandero, 2023’ün ilk 10 aylık periyodu içerisinde 184.088 adet satış yakalayarak liderliği elinde bulundurdu. Son birkaç ayda Sandero’yu satış sayılarında yakalayan Tesla’nın Model Ysi ise 183.799 adetle ikinci sırada bulunuyor. Sandero, Ekim ayında 21.139 adet satış ile liderliğini perçemledi. Model Y ise Avrupa ülkeleri arasında sadece 9.660 adet satış yaparak onu uzaktan izledi.

2023 yılında Avrupa’da en çok satılan otomobiller

Otomobil ModeliSatış Adedi
Dacia Sandero184.088
Tesla Model Y183.799
Volkswagen T-Roc164.833
Peugeot 208163.672
Renault Clio154.493

Tüm bunlara rağmen, Model Y’nin Kasım ve Aralık aylarında ulaşacağı yüksek satış sayılarıyla birinciliği eline alabileceği ön görülüyor. Öyle ki Model Y, inişli çıkışlı grafiğiyle ilk 10’a giremediği bir ayın hemen ardından 1. sırada yer alabiliyordu. Bu iki otomobili satış adetlerinde sırasıyla Volkswagen T-Roc, Peugeot 208 ve Renault Clio takip ediyor. Bu listede, tek elektrikli crossover otomobil modeli olarak karşımıza Model Y çıkıyor.

Bu yıl Avrupa’daki satışları büyük oranda iyileşen Model Y, geçen yıla göre yüzde 142 büyümeye imza atmış durumda. Peki, siz Dacia Sandero ve Tesla Model Y arasındaki rekabet hakkında ne düşünüyorsunuz? Model Y, Sandero’yu tahtından edebilecek mi? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz

elektrikli otomobil
What’s your Reaction?
1
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir