Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilgisayar
  4. »
  5. Dünyanın en çok satan bilgisayar markaları belli oldu!

Dünyanın en çok satan bilgisayar markaları belli oldu!

Barış Toku Barış Toku - - 3 dk okuma süresi
32 0

2024’ün ikinci çeyreğinde de bilgisayar satışları tüm dünya genelinde büyüme göstermeye devam etti. Peki hangi markalar, daha çok satış yaparak rakiplerinin arasından sıyrılmayı başardı? İşte detaylar…

Bilgisayar pazarı, her yıl olduğu gibi 2024’te teknoloji sektörün içinde önemli bir gelişim göstermeyi başardı. Özellikle bu sene de pek çok yeni modelle tanışırken, pazardaki satış rakamlarının da artış gösterdiğine şahit olduk.

Peki geride bıraktığımız ikinci çeyrekte ne kadar satış gerçekleşti? En çok hangi markalar sattı? Pazarda son durum ne? Ünlü araştırma şirketi International Data Corporation (IDC) tarafından yayımlanan yeni bir araştırma, tüm bu sorularımızın yanıtlanmasına yardımcı oluyor.

Lenovo, yeni modelleriyle zirvedeki yerini koruyor

Lenovo bilgisayar

IDC’nin yeni raporuna göre, yılın ikinci çeyreğinde en çok bilgisayar satışına ulaşan marka, hiçbirimizi şaşırtmayacak şekilde Lenovo oldu. 14,7 milyon satış ve %22,7’lik pazar payıyla en çok satanlar listesinin başında yer alan Çinli teknoloji devini, 13,7 milyon satış ile HP takip ediyor. Listenin üçüncü ve dördüncü markaları ise sırasıyla Dell ve Apple.

İlginizi çekebilir: Xiaomi 15 Pro’nun 5x periskop kamera ile geleceği iddia edildi

2024 yılının ikinci çeyreğinde en çok bilgisayar satan markalar şu şekilde:

MarkaSatış adedi Pazar payı
Lenovo14,7 milyon%22,7
HP13,7 milyon%21,1
Dell10,1 milyon%15,5
Apple5,7 milyon%8,8
Acer Group4,4 milyon%6,8
Diğer markalar16,3 milyon%25,1

Apple, hızlı yükselişiyle artık bilgisayar pazarında da büyük oynuyor

Apple mac bilgisayar

Her ne kadar zirvede Lenovo yer alsa da geride bıraktığımız üç ayda en çok göze çarpan firmanın Apple olduğunu söylemek mümkün. Öyle ki şirket, sadece ikinci çeyrekte 5,7 milyon Mac satışı gerçekleştirerek, %8,8’lik pazar payına ulaşmayı başardı. geçtiğimiz 2023 yılının aynı döneminde ise bu sayılar sırasıyla 4,7 milyon ile %7,5’ti. Dev şirketin yalnızca bir yıllık süreçte %20,8’lik büyüme göstererek bilgisayar pazarında zirveyi hedeflediğini söyleyebiliriz.

Kaynak

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir