Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilgisayar
  4. »
  5. Oyun bilgisayarı alırken nelere dikkat edilmeli?

Oyun bilgisayarı alırken nelere dikkat edilmeli?

Eymen Taner Eymen Taner - - 6 dk okuma süresi
76 0
oyun bilgisayarı

Yeni bir oyun bilgisayarı satın alma süreci, biraz kafa karıştırıcı olabilir. Zira, birçok donanımsal hususa dikkat etmeniz gerekir. Ancak bu makale doğrultusunda, istediğiniz oyun performansını ziyadesiyle elde edebileceksiniz. İşte masaüstü oyun bilgisayarı alırken başlıca dikkat etmeniz gerekenler!

Ekran Kartı

Oyun performansını şüphesiz en çok etkileyen bileşen GPU (Grafik İşlem Birimi) olarak karşımıza çıkıyor. Piyasada Nvidia, AMD ve Intel gibi ekran kartı üreticileri mevcut. Bu üreticiler ışın izleme, kare oluşturma gibi çeşitli yapay zeka özellikleri sunuyor. Nvidia’nın bu hususta en başarılı şirket olduğunu söyleyebiliriz. Bu bağlamda, RTX 40 ve RTX 30 serisi ekran kartlarının farklı versiyonları arasındaki GPU gücü ve VRAM yani video bellek kapasiteleri arasındaki farklılıklar, oyun performansını büyük ölçüde etkiliyor.

ekran kartı

İşlemci

CPU (Merkezi İşlem Birimi), oyun performansını etkileyen önemli bir bileşendir. Bir işlemci seçerken, oyun oynayacağınız çözünürlüğü göz önünde bulundurmanız gerekir. Örneğin, Ryzen 5 5600 işlemci, RTX 3060 ekran kartıyla 1080p çözünürlükte oyun oynamak için iyi bir seçimdir. Aynı zamanda işlemcinin güncel mimarili olması, yüksek kapasiteli önbelleğe ve tekli çekirdek performansına sahip olması, oyun performansı için önem arz etmektedir.

Darboğaz

Bilgisayar bileşenlerinin uyumlu çalışması önemli bir husustur. Eğer bu donanımlar arasında büyük ölçüde güç farkları oluşursa darboğaz diye adlandırılan bir sorun ortaya çıkabilir. Bu da almış olduğunuz bileşenlerin tam kapasitede çalışmasına engel olacaktır. Darboğaz; genel olarak işlemci, ekran kartı, RAM ve SSD arasında görülen bir uyum sorunudur. Örneğin, i3-14100F işlemci ile kullanılan RTX 4090 ekran kartı, aradaki devasa güç farkından dolayı verimli çalışamayacaktır ve bu sistemde işlemci, ekran kartını frenleyecektir. Bu nedenle bilgisayarınızdaki bileşenlerin birbirine yakın güçte olmasını tavsiye ediyoruz.

işlemci

Anakart

Sisteminizde yüksek güç tüketimine sahip bir işlemci kullandığınız takdirde, yüksek güç beslemesine sahip bir anakart kullanmalısınız. Zira, aksi durumda anakarttaki bileşenlerin yüksek sıcaklığa ulaşması, performans düşüşünü beraberinde getirecektir. Bu doğrultuda, yüksek soğutma sistemi ve kaliteli bileşenlere sahip bir anakart kullanmak ziyadesiyle önem arz ediyor.

RAM

Çift kanal (Dual Channel) RAM yapılandırması, iki RAM modülünün birlikte çalışarak bant genişliğinin artırmasını sağlar. Bu nedenle, aynı kapasite ve frekansta iki RAM modülü almak, Tek kanal (Single Channel) RAM modülü almaktan çok daha mantıklıdır. Bu bağlamda, oyunlarda daha stabil ve yüksek performans elde etmek mümkün. Aynı zamanda, yüksek frekanslı RAM’ler de oyun performansını doğrudan etkiler.

RAM

Depolama

Oyunlarda grafiklerin geç yüklenmesi gibi sorunlar yaşamamak istiyorsanız mutlaka bir M.2 SSD tercih etmelisiniz. M.2 SSD’ler, NVMe ve SATA olmak üzere iki farklı bağlantı arayüzüne sahiptir. M.2 NVMe SSD’ler, PCI Express arayüzünü kullandıkları için çok yüksek hızlara ulaşabilir. Yeni nesil PCI-e 4.0 ve üzeri arayüzleri kullanan SSD’ler piyasadaki en iyi seçeneklerdir.

PSU

TDP (Termal Tasarım Gücü), bir sistemin tam kapasiteli yük altında çekebileceği maksimum gücü ifade eder. Daha yüksek TDP değeri daha fazla güç tüketimi demektir. Velhasıl, yeni bir bilgisayar satın alırken tercih edeceğiniz PSU’nun (Güç Kaynağı Ünitesi) gerekli watt gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını kontrol etmeniz gerekir.

Monitör çözünürlüğü

En optimize görüntü kalitesi ve performansı elde etmek için, hangi ekran çözünürlüğünü kullanacağınıza karar vermelisiniz. Bunun için; 1080p, 1440p (2K) ve 2160p (4K) gibi çözünürlük seçenekleri bulunuyor. Örneğin, RTX 4080 Super ekran kartı aldığınızı farz edelim. Bu durumda, 4K bir monitör kullanmanız tam randımanlı bir oyun performansı için yerinde olacaktır.

oyun bilgisayarı

Soğutma sistemi

Bilgisayar bileşenlerinizin soğutma sistemi önemlidir. İyi bir soğutma sistemi, parçalarınızın aşırı ısınmamasını sağlar. Aşırı ısınma, ziyadesiyle performans düşüşüne neden olabilir. Bu bağlamda iyi hava akışına sahip bir kasa ve iyi soğutma çözümlerine sahip bileşenler kullanmalısınız.

Sonuç

Masaüstü bir oyun bilgisayarı alırken dikkat edilmesi gereken hususlar bu şekilde sıralanıyor. Üst düzey bir oyun performansı elde etmeniz bu rehber doğrultusunda oldukça basit. Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Nasıl bir oyun bilgisayarı kullanıyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir