Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Elektrikli Otomobiller

Elektrikli Otomobiller

Teknoloji Kampüsü Teknoloji Kampüsü - - 2 dk okuma süresi
85 0

Elektrikli otomobillerin tarihi oldukça eskilere dayanıyor. Tarihteki ilk elektrikli otomobil 1835 yılında icat ediliyor.

1835 yılında Thomas Davenport tarafından icad edilen otomobil

1900′ larda oldukça popüler olmaya başlayan elektrikli otomobiller, Henry Ford’un benzinli otomobilleriyle baltalandı. Ford’un ortaya çıkardığı üretim bandı teknolojisi benzinli araçların fiyatlarını büyük ölçüde düşürmesiyle baltalanan elektrikli otomobiller, ilerleyen yıllarda benzinli otomobillerin verimliliğine ve fiyatına ulaşamamasından dolayı unutuluyor

İlk seri üretim otomobil olan Ford Model T 1908

2000′ li yıllarda bu sefer karşımıza hibrit olarak yarı elektrikli otomobiller çıksa da pek tutulmuyor. Ancak piyasaya Tesla girince işler değişiyor, Tesla ilk olarak elektrikli bir spor araba olan Roadster ile bir devrim başlattı. En son tanıttığı Cybetruck modelinin lansmanda aldığı 250.000 ön sipariş ile geleceğin otomobillerinin elektrikli olduğunu kanıtlar nitelikte.

Bugün neredeyse her otomobil üreticisinin projeleri arasında elektrikli araçlar bulunuyor. Birçok şirket elektrikli araçlara ve otonom sürüşe yatırım yapıyor. Ülkemizde de TOGG çatısı altında tanıtılan elektrikli otomobiller ve akıllı ev ekosistemi tam zamanında yapılan ve başarıya ulaşırsa ciddi gelirler yaratabilecek bir yatırım.

2022 de üretilmesi planlanan TOGG sedan
What’s your Reaction?
12
10
2
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir