Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Elon Musk Fiyatıyla Ağızları Açık Bırakan Yeni Starlink Hizmetini Tanıttı!

Elon Musk Fiyatıyla Ağızları Açık Bırakan Yeni Starlink Hizmetini Tanıttı!

Teknoloji Kampüsü Teknoloji Kampüsü - - 4 dk okuma süresi
67 0

SpaceX kurucusu Elon Musk  500 Mbps hızlarına çıkabilen ve fiyatıyla dudak uçuklatan Starlink Premium hizmetini tanıttı.

Uzun süredir üzerinde çalışılan ve uydu internet hizmeti olan Starlink projesi için Elon Musk, Çin gibi bazı ülkeleri karşısına aldı ve uluslararası arenada kafa kafaya geldi. Bu konuda kararlı olan şirket, bugün Premium hizmetini kullanıcılarla paylaştı. İşte detaylar…

SpaceX, Premium Starlink hizmetini tanıtarak uydu internet hizmeti için daha yüksek performansa sahip Premium paketini kullanıma sundu. Tanıtılan bu paketin fiyatı da dudak uçuklattı. Açıklanılana göre bu yeni hizmet geçtiğimiz dönemde 50 ila 250 Mbps arası alan kullanıcıların 500 Mbps hızlarına çıkabilmesini sağlayacak. Ek olarak Premium paket sayesinde yükleme hızında 10 ila 20 Mbps arasında bir değer alan kullanıcılar, artık 20 ila 40 Mbps arasında hızlara ulaşabilecek.. Gecikme süresinin ise 20 ila 40 ms (milisaniye) olduğu belirtiliyor.

Fiyat konusunda da standartları aşan şirket Starlink için 99 dolar bir ücret talep ediyor. Premium paket içinse durum tamamen değişmekte. Şirket Premium paket için 5 katını istiyor. Yani 500 Mbps hızlarına çıkmak isteyen kullanıcıların aylık 500 dolar ödemesi gerekecek. Tabii iş sadece bununla bitmiyor. Temel plana katılan kullanıcılar anten ve diğer donanımlar için 499 dolarlık bir ödeme yapıyorlardı. Fakat Premium paketi seçen kişilerin, yine benzer anten ve donanımlar 2 bin 500 dolar ödeme yapması gerekecek. Ayrıca 500 dolar da bir depozito ücreti olduğu söyleniyor.

SpaceX, yeni çıkaracağı bu hizmet için kullanıcılarına daha iyi hizmet sunmayı hedefleyerek müşterilerin 7/24 öncelikli destek alacağını söyledi. Yaşanılan konuma göre (karlı ve yağışlı bölgeler, seyrek nüfuslu, nispeten şehirlere uzakta yaşayan) satın alabileceği en yüksek hızları sadece kendilerinin sunduğunu belirtti. Şirket, geçtiğimiz Ekim ayında Starlink’in resmen betadan çıkacağını duyurmuştu. Kısa bir süre önce de orijinal yuvarlak olandan çok daha küçük ve daha ince yapıdaki yeni bir dikdörtgen uydu çanağı tanıttı. Ayrıca SpaceX, yeni Premium antenin bundan daha büyük olduğunu ve en yoğun ağ kullanımı zamanlarında bile kritik işlemler için bant genişliğinin sağlanmasına yardımcı olacağını söylüyor.

Şirket, yeni Premium paketi satın alan kullanıcılar için uygun ekipmanların 2022’nin 2. çeyreğinde, yani Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında gerçekleştirileceğini söylüyor. Tabii ülkemizde bu hizmetin standart paketle birlikte mi yoksa daha sonraki bir tarihte mi geleceği henüz belli değil.

What’s your Reaction?
11
8
1
1

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir