Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Meta, Oculus Quest Mağazasının Yıllık Gelirini Açıkladı!

Meta, Oculus Quest Mağazasının Yıllık Gelirini Açıkladı!

Teknoloji Kampüsü Teknoloji Kampüsü - - 2 dk okuma süresi
87 0

Facebook’un Metaverse tanıtması sonucu Oculus Quest mağazasının satış gelirleri beklenenin de üstünde oldu!

Şirketin 2018 yılında VR başlı üzerinde çalışmalarının olduğunu herkese duyurmuştu. Daha sonra çalışmaların tamamlanıp 2019’da başlığın 300 dolar fiyat etiketiyle satışa sunulacağını açıklamıştı. Hatırlarsanız Facebook sözünü tutup 21 Mayıs günü ürünü piyasaya çıkarmıştı. Ardından şirketin Meta çatısı altında yeniden bir yapılanmaya girip Metaverse kavramından sonra Oculus Quest mağazasında beklenenin de üzerinde bir satış başarısına ulaştı.

Meta, Oculus Quest mağazasının yıllık gelirini yaptığı paylaşımla açıkladı!

Meta yaptığı son paylaşımla beraber Oculus Quest mağazasının yıllık gelirini kamuoyuna duyurdu. Yapılan paylaşımda şirketin 2020 yılında aylık ortalama 12 milyon dolar gelir elde ediyordu. Fakat 2021’de bu sayı 51.3 milyon dolara kadar yükseldi. Bununla birlikte toplam kazancın 1 milyar doları aştığı açıklandı. Meta’nın her geçen gün aktif kullanıcı sayısının düşmesine karşılık bu raporun ortaya çıkmasının ardından şirketin hisseleri, New York borsasında mesai sonrası işlemlerde yüzde 20’den fazla düştü. Fakat buna rağmen şirket, Metaverse’ün bir parçası olması için 2014’te satın aldığı Oculus’a yaptığı yatırımları artırdı.

Bunu yaparak şirket Oculus Quest sayesinde önümüzdeki yıllarda tıpkı bir zamanlar Facebook’ta olduğu gibi, bu alanda da bir nevi tekelleşerek bugün kaybettiği pazar payını ve geliri katbekat geri kazanacağını düşünüyor. Bunu yaparak amacına ulaşabilir mi bilemiyoruz. Fakat ilerleyen zamanlarda bunu hep birlikte göreceğiz.

What’s your Reaction?
12
1
1
3

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir