Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilim
  4. »
  5. Elon Musk, SpaceX Starship’in 5. uçuşu için tarih verdi!

Elon Musk, SpaceX Starship’in 5. uçuşu için tarih verdi!

Barış Toku Barış Toku - - 2 dk okuma süresi
41 0
SpaceX Starship

SpaceX CEO’su Elon Musk, firmanın Starship isimli şimdiye kadarki geliştirilmiş en büyük ve en güçlü roketinin beşinci uçuşu için tarih verdi. Detaylar haberde.

SpaceX tarafından geliştirilen dünyanın en büyük ve en güçlü roketi olarak lanse edilen Starship, yeni bir uçuş için hazırlanıyor. Şimdiye kadar dört farklı test uçuşuna katılan roket, son testinde tüm kademeleri için belirlenen hedeflere ilk defa ulaştı ve beşinci uçuşa hazır olduğunu gösterdi.

Starship, yakın zamanda tekrardan fırlatılacak

SpaceX Starship 5.uçuş

SpaceX CEO’su Elon Musk, sahibi olduğu sosyal medya platformu X aracılığıyla, ünlü Starship roketinin merakla beklenen yeni test uçuşu hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Ünlü milyarder, roket için düzenlenecek beşinci uçuşun 4 hafta içerisinde gerçekleşeceğini duyurdu.

Ağustos ayının ikinci haftasına kadar tekrardan havalanması beklenen Starship için bugüne kadar dört test uçuşu gerçekleştirildi. Geçtiğimiz yıl nisan ve kasım aylarında, bu yıl ise mart ve haziranda gerçekleştirilen denemeler, SpaceX’in Teksas’taki Starbase isimli tesisinde düzenlendi.

İlginizi çekebilir: Elon Musk’ın Starlink uyduları, Dünya yörüngesini ele geçirdi!

Firma, yaptığı her test uçuşunda Starhship roketini daha da fazla geliştirme şansı buldu. Öyle ki, yapılan son fırlatmada ilk defa roket içinde yer alan Super Heavy ve Starship kademeleri hedeflendiği gibi suya yumuşak iniş gerçekleştirebildi. Uzmanlara göre, sorunsuz şekilde tamamlanan son test, SpaceX’in beşinci uçuş için neden bu kadar hızlı aksiyon aldığının da bir göstergesi.

Kaynak

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir