Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilim
  4. »
  5. Elon Musk’ın Starlink uyduları, Dünya yörüngesini ele geçirdi!

Elon Musk’ın Starlink uyduları, Dünya yörüngesini ele geçirdi!

Eymen Taner Eymen Taner - - 2 dk okuma süresi
102 0
starlink uyduları

Elon Musk’ın Starlink uyduları halihazırda Dünya yörüngesinin yarısından fazlasını kaplıyor ve Elon Musk’ın uzay şirketi, uzaya daha fazla ekipman fırlatma konusunda kararlı gibi görünüyor. İşte detaylar

Küresel bir iletişim ağı oluşturmak üzere tasarlanan Starlink uydu takımyıldızının yörüngesinde halihazırda 5.600’den fazla uydu bulunuyor. Bunların çoğunu fırlatılan ilk nesil uydular oluşturuyor, ancak 1.200’den fazlası daha gelişmiş bir versiyon olan v2 mini uydularıdır.

Bu gibi bilgiler, gerçek zamanlı konumlandırmayı ve uzaya yerleştirilen uyduları gösteren Starlink Map web sitesindeki bilgilerin bir parçasıdır. Site, projeyi geliştiren ve birkaç gün önce yayınlayan OpenAI’da bir tasarımcı olan Will DePue tarafından oluşturuldu. Bu doğrultuda, Starlink haritası bu bağlantıdan görüntülenebiliyor.

uydu

Site aynı zamanda, Elon Musk’ın şirketinin 2.6 milyonu aşan takımyıldızına bağlı müşteri sayısı, iletişim hızı ve Dünya ile bağlantının bant genişliği hakkında veriler de sunuyor. Diğer uydu takımyıldızlarıyla karşılaştırmalar da paylaşılan verilerin bir parçası. Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce, Elon Musk Starlink uydularının menzilini daha ne kadar genişletecek? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir