Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji Haberleri
  4. »
  5. Starlink, İnternet Erişimini Mobil için Genişletiyor

Starlink, İnternet Erişimini Mobil için Genişletiyor

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 2 dk okuma süresi
10 0
starlink

Girişimci Elon Musk‘ın sahibi olduğu uydu iletişim şirketi Starlink, cep telefonları için bir hizmet başlattığını doğruladı.

Direct to Cell ismiyle çıkacak olan yeni hizmet yakında abonelerin, özellikle uzak yerlerde bağlantı sunan şirket tarafından sağlanan sinyali kullanarak kişilerle iletişim kurmasına veya internette gezinmesine olanak tanıyacak.

Starlink

Şirketin vaadi, metin mesajlaşma özelliğini 2024 yılında hayata geçirmek ve bir sonraki yıl da sesli aramalar, LTE mobil veri kullanımı ve Nesnelerin İnterneti (IoT) aracılığıyla diğer akıllı cihazlarla bağlantı hizmetini sunacak.

İlginizi çekebilir; OpenAI Devrimsel Yenilikleri: Yapay Zeka Geliştirme Süreçlerini Hızlandırma

Starlink tarafından onaylanan küresel operatörler şimdilik yalnızca ABD, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Japonya ve İsviçre’deki telefon şirketlerini içeriyor. Türkiye henüz kapsama alanının içinde yer almıyor, ancak zaman içinde yeni hizmetin sunulması bekleniyor.

Starlink

Geleneksel abonelik gibi bir antene ihtiyaç duymak yerine, Direct to Cell hizmeti geleneksel cep telefonu kulelerinin yerini almak için uydunun kendisinde bir modem kullanacak.

Bu, sinyali karadaki bir iletim ağına gönderdikleri ve ortak operatörün yapısı aracılığıyla interneti doğrudan bir mobil cihaza getirdikleri anlamına geliyor.

Büyük teknoloji şirketleri, uydu üzerinden iletişimin geleceğine yatırım yapmaya devam ediyor. Apple, geçtiğimiz aylarda iPhone 14 Pro Max modellerinde uydu üzerinden SOS mesajı gönderme özelliğini kullanıma sunmuştu. Starlink ise, cep telefonlarının doğrudan uydulara bağlanmasını sağlayan Starlink Direct to Cell servisini geliştirmeye devam ediyor. Bu gelişmeler, uydu iletişiminin yakın gelecekte daha yaygın bir şekilde kullanılacağını gösteriyor.

Neler düşünüyorsunuz? Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir