Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. iPhone’a Vision Pro vari özellik: Göz takibi geliyor

iPhone’a Vision Pro vari özellik: Göz takibi geliyor

Apple; iOS 18, iPadOS 18 macOS 15 gibi yazılım güncellemeleriyle piyasaya sürülecek yeni erişilebilirlik özelliklerini duyurdu.

Eymen Taner Eymen Taner - - 3 dk okuma süresi
94 0
iOS 18

Her yıl olduğu gibi Apple, Haziran ayındaki WWDC etkinliğinde yeni işletim sistemlerinin tanıtılmasından önce yaklaşmakta olan erişilebilirlik özelliklerinin ön gösterimini sunuyor.

Göz takibi özelliği

Bu yılki en büyük yeni özellik, kullanıcıların ekranda hangi öğeye baktığını belirlemek için ön kamerayı kullanan ve herhangi bir dokunmatik işlev gerektirmeden yalnızca göz bakışlarıyla cihazlarda gezinmelerine olanak tanıyan yeni Göz Takibi olacak.

Müzik dokunuşları

Music Haptics, işitme güçlüğü çeken kullanıcıların da müzikten keyif almasına yardımcı olmak için tasarlandı. Bu bağlamda iPhone, sesli olarak çalınan müzikle senkronize olan dokunuşları ve rafine titreşimleri çalmak için haptik motorunu kullanacak.

müzik dokunuşları

Araç hareket ipuçları

Vehicle Motion Cues, iPhone ve iPad’lerini hareket halindeki bir araçta kullanırken yol tutmasından muzdarip olan iOS kullanıcılarına yardımcı olmayı amaçlıyor. Hareket İpuçları etkinleştirildiğinde aygıt, aracın hareket yönünü takip eden animasyonlu noktalardan oluşan bir desen oluşturuyor. Apple, bunun beyindeki duyusal çatışmayı azalttığını ve kötü hislerin yoğunluğunu azaltabileceğini söylüyor.

araç hareket ipuçları

Sesli kısayollar

Ayrıca, kullanıcıların kısayolları kullanmak için özel eylem ifadeleri atamasına ve bu ifadeler yüksek sesle söylendiğinde karmaşık çok adımlı eylemler gerçekleştirmesine olanak tanıyan Vocal Shortcuts adlı bir özellik de tanıtıldı. Apple ayrıca; serebral palsi, amiyotrofik lateral skleroz ve felç gibi hastalıklara sahip kullanıcılar için dikte ve konuşma tanıma doğruluğunu artıran yeni bir “Listen for Atypical Speech” modu ekliyor.

iphone sesli kısayollar

CarPlay

CarPlay de bu yazılım güncellemesinden nasibini alacak. Apple; Sesle Denetim, Renk Filtreleri ve Ses Tanıma gibi mevcut iOS özelliklerinin artık CarPlay arayüzü üzerinden de kullanılabileceğini söylüyor.

Apple ayrıca bu yıl içinde VoiceOver anlatımı için yeni sesler, düzenleme sırasında mevcut metin alanı içeriğini büyüten yeni bir Hover Typing seçeneği, iPhone 15 eylem düğmesiyle Büyüteç uygulamasının Algılama Moduna erişim ve Braille girişine yönelik iyileştirmeler de dahil olmak üzere daha küçük erişilebilirlik geliştirmelerinin de geleceğini duyurdu. Peki, sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir