Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. AB, güvenlik endişeleri nedeniyle Meta hakkında soruşturma başlattı

AB, güvenlik endişeleri nedeniyle Meta hakkında soruşturma başlattı

Eymen Taner Eymen Taner - - 2 dk okuma süresi
80 0
meta

Teknoloji devi Meta, güvenlik endişeleri ile karşı karşıya. AB düzenleyicileri Perşembe günü yaptığı açıklamada, sosyal medya uygulamaları Facebook ve Instagram’ın çocuk güvenliği ile ilgili AB çevrimiçi içerik kurallarının potansiyel ihlalleri nedeniyle soruşturulacağını ve bu hareketin ağır para cezalarına yol açabileceğini söyledi. İşte detaylar

Meta, AB’nin merceğinde

Teknoloji şirketlerinin, geçen yıl yürürlüğe giren Avrupa Birliği’nin önemli Dijital Hizmetler Yasası (DSA) kapsamında platformlarındaki yasadışı ve zararlı içerikle mücadele etmek için daha fazlasını yapmaları gerekiyor. Avrupa Komisyonu, çocuklara yönelik riskleri yeterince ele almadıkları endişeleri nedeniyle Facebook ve Instagram hakkında derinlemesine bir soruşturma açmaya karar verdiğini söyledi. Meta, Eylül ayında bir risk değerlendirme raporu sundu.

AB yöneticisi yaptığı açıklamada, “Komisyon, algoritmaları da dahil olmak üzere hem Facebook hem de Instagram sistemlerinin çocuklarda davranışsal bağımlılıkları teşvik edebileceği ve sözde ‘tavşan deliği etkileri’ yaratabileceğinden endişe duyuyor” dedi.

Meta

Bu bağlamda Meta, çocukları korumak için zaten bir dizi çevrimiçi araca sahip olduğunu söyledi.
Bir Meta sözcüsü, “Gençlerin çevrimiçi olarak güvenli, yaşa uygun deneyimler yaşamalarını istiyoruz ve onları korumak için tasarlanmış 50’den fazla araç ve politika geliştirmek için on yıl harcadık” ifadeleri ile karşılık verdi.

DSA ihlalleri, Meta’nın yıllık küresel gelirinin yüzde 6’sına kadar para cezalarına yol açabilir. Peki, sizler bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir