Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji Haberleri
  4. »
  5. Elon Musk’tan ChatGPT Alternatifi Yapay Zeka Şirketi: xAI

Elon Musk’tan ChatGPT Alternatifi Yapay Zeka Şirketi: xAI

OpenAI'nin kurucu ortağı Elon Musk, "evrenin gerçek doğasını" anlamak gibi bir hedefe sahip xAI adlı yeni yapay zeka şirketini duyurdu.

Eymen Taner Eymen Taner - - 3 dk okuma süresi
17 0
xAI

Nisan ayında AI kullanımı için Nvidia‘dan binlerce GPU satın aldığını da duyduğumuz Elon Musk’ın SpaceX ve Tesla yatırımcılarından yeni bir yapay zeka girişimi için ciddi mali yatırımlar olduğuna dair belgeler vardı. İşte ChatGPT’ye rakip yeni yapay zeka şirketi xAI geliyor!

xAI Elon Musk’ın İlk Yapay Zeka Girişimi Değil!

Musk, OpenAI ve Google gibi yepay zeka üzerine çalışmalar yürüten şirketleri teknolojiyi insan doğası üzerine olumsuz etki edecek şekilde geliştirmekle suçladıktan sonra Çarşamba günü xAI’nin kurulduğunu duyurdu. Musk, Windows üreticisi firmaya milyarlarca dolar yatırım yaptıktan sonra “Microsoft tarafından etkin bir şekilde kontrol edildiğini” nitelendirerek OpenAI’yi özellikle eleştirdi. Ayrıca OpenAI’nin ChatGPT’ye koyduğu güvencelerin üzerini çizdi. Yapay zeka alanında öncü isimlerinden olan Elon Musk, xAI’nin Microsoft, Google ve OpenAI’ye alternatif olarak bir insan gibi sorunları çözebilen yapay zeka anlamına gelen “iyi bir AGI” oluşturmaya çalışacağını söyledi. Ayrıca xAI, X Corp ile bağlantılı olmayacak ancak X (Twitter), Tesla ve diğer şirketlerle iş birliği içinde olacak

sunum

Dünyaca ünlü milyarderin “evreni anlamaya önem veren, gerçeği arayan bir yapay zeka olarak nitelendirdiği Musk başkanlığındaki xAI ekibinde, OpenAI, DeepMind, Microsoft Research, Google Research ve Tesla‘dan eski çalışanlar da dahil olmak üzere yapay zeka işinden bir dizi büyük isim yer alıyor. Musk, 2015 yılında OpenAI’nin kurucu üyelerinden biri olarak yer almıştı ancak Tesla ile çıkar çatışması nedeniyle 2018’de ayrılmıştı.

Ayrıca Twitter‘ın sohbeti daha fazla kullanıcıya tanıtmak için “algoritmayı değiştirmesi” gerektiğinden gecikmiş bir başlangıç yapan Spaces oturumu sırasında Musk, xAI’nin diğer şirketleri Twitter ve Tesla ile yakın çalışacağını söyledi. Tesla CEO’su, xAI’nin “sadece İnternet’i değil, fiziksel dünyayı da anlayan” bir teknoloji geliştirmesi gerekeceğini söyledi ve Tesla’nın sürüş teknolojilerinin ve verilerinin bu doğrultuda ona yardımcı olacağını düşünüyor.

elon musk

ChatGPT’ye alternatif yeni bir yapay zeka şirketinin temellerini atan ve son zamanlarda Mark Zuckerberg ile rekabeyiyle gündeme gelen Tesla CEO’su Elon Musk, sizce yeni yatırımı xAl ile başarılı olabilecek mi? Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
1
1
2
3

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir