Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Facebook’un CEO’u Mark Zuckerberg Metaverse’ü Duyurduktan Sonra Facebook Adını Değiştirdi!

Facebook’un CEO’u Mark Zuckerberg Metaverse’ü Duyurduktan Sonra Facebook Adını Değiştirdi!

Teknoloji Kampüsü Teknoloji Kampüsü - - 3 dk okuma süresi
64 0

Zuckerberg uzun süre dillendirdiği fikri olan Metaverse ile ilgili düzenlenen konferansta; video kaydıyla birtakım açılamalarda bulundu. Dillendirdiği fikrine ait vizyonunu paylaşan Mark Zuckerberg “Bugünden itibaren ismimiz Meta olacak” açıklamasıyla şirketin ismini Meta olarak değiştirileceğini duyurdu.

Türkçedeki karşılığı sanal evren olan Metaverse kavramı üzerine Facebook en çok yatırım yapan ve ilgilenen şirket. İnternet aracılığı ile sanal ortam yaratılan Metaverse, insanlara çeşitli aktiviteler yapabilme imkanı sunarak, farklı bir dünya yaratıyor. İçerisinde bulunduğumuz sanal iletişim; mesajlaşma, görüntülü konuşma, online oyunlar gibi uygulamaları kullandıktan sonra diğer aşaması olarak sanal evren olan Metaverse’ü işaret eden şirketin sahibi “Teknolojinin bu ilerleyişini birbirimizle olan iletişimimizin daha doğal olması olarak görüyoruz. Facebook’un tarihçesinde internete metin girdik, ardından kameralı telefonlar geldi. İnternet daha görsel ve mobil oldu. Bağlantılar iyileştikçe daha zengin videolara sahip olduk” sözleri ile sanal evrene doğru evrimleşmemizin mümkün olabileceğini işaret ediyor.

Facebook adı, şirketin geleceğini tam anlamıyla ifade etmemesini belirten Zuckerberg “Umarım zamanla bir Metaverse şirketi olarak görülürüz. Çalışmalarımızı ve kimliğimizi, inşa ettiğimiz şeye bağlamak istiyorum.” ifadeleri ile basına sızan isim değişikliğini doğruladı. Bu yeni isim ve mavi Mobius şeridi şeklindeki logo değişikliğiyle Meta adını kullanacak olan şirket; düzenlenen konferansta kendi sanal evrenine verdiği isimi; Horizonu da tanıttı. Henüz piyasaya sürülmemiş olan Horizon uygulaması sayesinde insanlar sanal ortamda bir araya gelebilecek. Facebook uzun bir süredir bu uygulama üzerinde çalışıyordu. Oculus Quest ve Rift platformlarına gelecek olan sosyal VR dünyasının ismi Horizon’un gelişebilmesi için sertifikalı eğitimlere de başlanacağını duyuran Mark Zuckerberg; Facebook’un içerik üreticilerine 150 milyon dolar yatırım yapacağını söyledi. Sanal evrene katılabilmek için; Facebook’un birkaç yıl önce satın aldığı sanal gerçeklik seti üreten şirket Oculus’un tasarladığı ve geliştirdiği Oculus Quest sanal gerçeklik setiyle mümkün olacak.

Artık Facebook’un değil Meta’ın CEO’su olan Mark Zuckerberg yeni vizyonu ile sanal ortamda insanları buluşturmayı kafasına koymuş durumda.

Ayrıca Metaverse ile ilgili bilgi sahibi olmak istiyorsanız; “Gerçek Dünyanın Dijital Yansıması: Metaverse!” yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

https://www.teknolojikampusu.com/gercek-dunyanin-dijital-yansimasi-metaverse

What’s your Reaction?
9
10
2
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir