Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Google, Android 13 İçin Gelişmiş Metarial You Özellikleri Sunacak

Google, Android 13 İçin Gelişmiş Metarial You Özellikleri Sunacak

Teknoloji Kampüsü Teknoloji Kampüsü - - 2 dk okuma süresi
63 0

Şirketin geçtiğimiz günlerde yayınladığı Developer Preview sürümünü Android 13 için kullanarak yeni bir özellik olan; Metarial You özellikleri sunmaya hazırlanıyor.

Metarial You, biliyorsunuz ki ilk Android 12 ile bizlerin karşısına çıkmıştı. Şimdi ise Android 13 ile daha gelişmiş özellikleriyle karşımıza çıkacak. Google, Developer Preview (Geliştirici Önizleme) sürümüyle daha geniş daha kapsamlı bir özellik çıkarmaya çalışarak kullanıcı odaklı yenilikler sunmaya devam edecek. Android 13 işletim sistemi kişiselleştirilebilir hale getirilerek, Metarial You’nun sızan bazı özellikleriyle Android 13, yeni tasarım ögeleri sayesinde kullanıcılara kapsamlı değişiklik imkanı sunacak.

Android 13, Material You ile kişiselleştirilebilecek

Henüz Android 12 sürümünün beta süreci tamamlanmamışken Android 13’ün Developer Preview sürümü ortaya çıktı. Google, kullanıcı deneyimini iyileştirerek Material You tasarım dilinde bazı değişiklikler yapacak.

Google, Android 12 Beta 3 sürümünde dinamik tema özelliğini uygulama simgelerine entegre etti. Dinamik tema özelliğini sadece kendi uygulamalarının simgeleri için aktif eden şirket, Android 13’te tüm geliştiricilere sunacak. Android 13, bir başka deyişle kullanıcıların uygulama yüklemeden farklı tema simgeleri kullanmasına olanak tanıyacak. Google, dinamik tema özelliğinin uygulama geliştiriciler tarafından ufak değişiklikler ile aktif edileceğini açıkladı. Geliştiriciler, hazırladıkları ikonun tek renkli vektör hali ve uygulamada yapılacak XML değişiklikleriyle uygulamalarını dinamik temaya uyumlu hale getirebilecek.

Android 13 işletim sistemiyle birlikte beklenen bir diğer özellik ise arkaya dokunmayı algılama. iPhone’larda karşımıza çıkan bu özellik, kullanıcıların istedikleri fonksiyonu cihazın arka kısmına dokunarak hızlıca gerçekleştirmesine imkan sağlıyor. Google’ın Android 13 ile birlikte tüm cihazlara bu özelliği getireceği tahmin ediliyor.

What’s your Reaction?
17
6
0
2

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir