Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Google, fotoğraflara can veren yeni yapay zekasını tanıttı

Google, fotoğraflara can veren yeni yapay zekasını tanıttı

Fevzi Mert Gözbaşı Fevzi Mert Gözbaşı - - 2 dk okuma süresi
89 0
google

Google, yapay zeka alanındaki çalışmalarını sürdürerek fotoğraflara can veren yeni bir yapay zeka olan “VLOGGER”ı duyurdu.

Google araştırmacıları, tek bir fotoğrafı kullanarak insanların konuşma ve hareketlerini birleştiren VLOGGER adlı yapay zekayı geliştirdi. Bu teknoloji, makine öğrenim sistemini kullanarak son derece gerçekçi videolar üretebiliyor.

VLOGGER, bir kişinin fotoğrafını ve ses kaydını kullanarak o kişinin konuşmasını ve hareketlerini senkronize edebiliyor. Bu sayede, fotoğraflar kullanıcılara gerçekçi videolar elde edilebiliyor. Ancak, elde edilen videoların henüz gerçekçi olmadığı göz önüne alınmalıdır.

Google Research ekibi, VLOGGER’da difüzyon modelleri adı verilen bir makine öğrenimi modelini kullandı. Bu modeller, metinden gerçekçi görüntüler üretmek için kullanılıyordu ancak Google’un çalışmasıyla birlikte video alanına da uyarlanarak fotoğraflardan video elde edilebilmesini sağladı.

google

VLOGGER, herhangi bir kişi için eğitim gerektirmeden çalışabiliyor. Bu da bu yapay zeka teknolojisinin daha geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşabilmesini sağlıyor.

Bu teknolojinin olası kullanım alanları arasında dublaj, video düzenleme, sanal gerçeklik ve oyunlar için gerçekçi avatar oluşturma gibi alanlar bulunuyor. Ancak, bu teknolojinin kötüye kullanılma potansiyeli de hafife alınmamalıdır.

Özellikle fake videolarının oluşturulması gibi yanlış kullanım ve dijital sahtecilikle ilgili riskler bulunmaktadır. Bu nedenle, VLOGGER şu anda sadece bir araştırma olarak kullanılmaktadır ve daha özenli bir kabul sürecinden geçmesi gerekmektedir.

Bunun gibi haberlerin devamı için Teknoloji Kampüsünü takipte kalın.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir