Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Google, İçerik Görüntülemedeki Yaş Kısıtlama Uygulamasını Öteye Taşıyor

Google, İçerik Görüntülemedeki Yaş Kısıtlama Uygulamasını Öteye Taşıyor

Teknoloji Kampüsü Teknoloji Kampüsü - - 2 dk okuma süresi
83 0

Dünya üzerinde milyonlarca kullanıcısı bulunan Google, bazı içerikleri görüntülemek için kimlik isteyecek.

Biliyorsunuz ki YouTube üzerine yüklenilen bazı içerikler hassasiyet gerektirebiliyor. Ve Google bunun farkında. Bunun için ise şirket yıllardır videolar için hassas ya da çocuklar için gibi etiketlere ayırıyor. Hassas videoların çocukların gelişimine olumsuz etki etmemesi için Google hesabının yaşı gözetiliyor. Ancak bazen ebeveyn denetiminin yetersiz kalması, çocuklarda kalıcı yaralar açabiliyor. Avustralya Hükümeti, Google hizmetlerindeki yaş kısıtlaması uygulamasını öteye taşıyacak bir karara imza attı.

Google, yaş kısıtlaması için kimlik isteyecek

Yaş kısıtlaması olan içeriklerde 18 yaş sınırı olduğu için 18 yaşın altındaki kullanıcılar içeriğe ulaşamıyor. YouTube’da gezinirken giriş yapmamış kullanıcılar ise hem videoyu izleyemez, hem de görüntüleyemez. Bunlar güzel önlemler olsa da çocuklar bile Google’ı kayıt aşamasında kolayca kandırabiliyor. Bunu yapmasalar bile büyüklerinin Google hesabıyla izlememeleri gereken videoları izleyebiliyor. Avustralya’nın aldığı karar ile ülke genelinde sıkı bir uygulamaya geçildi. 

Avustralya’da yaş kısıtlaması olan herhangi bir video izlemek istenildiğinde  YouTube, kimliğinizin fotoğrafını isteyecek. Kimlik kartındaki yaş Google hesabı ile uyuyorsa video izleme erişimine ulaşabileceksiniz. Bu doğrulamayı yapmadan videoyu izlemek ise pek mümkün olmayacak. 

Gelecek ay Avustralya’da yürürlüğe girecek olan uygulama sıkı bir yapıya sahip olacağa benziyor. Bazen mizah amaçlı videoları izlerken bile yaş kısıtlamasıyla karşılaşabiliyoruz. Biraz gülmek için kimliğimizin fotoğrafını Google’a göndermemiz can sıkıcı olabilir. Fakat çocukların ruh sağlığını kalıcı olarak etkileyebilecek videolar da YouTube’da olduğundan, bu fedakarlığı yapmak gerek.

What’s your Reaction?
16
8
1
3

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir