Teknoloji Kampüsü

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Nasıl Yapılır?
 4. »
 5. Göz sağlığı için bilgiler: En iyi bilgisayar gözlüğü hangisi?

Göz sağlığı için bilgiler: En iyi bilgisayar gözlüğü hangisi?

Aslı Çapar Işık Aslı Çapar Işık - - 2 dk okuma süresi
21 0
bilgisayar gözlüğü

Dijital çağda, günlük yaşamımızın büyük bir kısmı ekranlar karşısında geçiyor. Bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonlar hem iş hem de eğlence amaçlı kullanımlarımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Ancak, sürekli olan bu ekran maruziyeti göz sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yaratıyor. İşte bu noktada bilgisayar gözlüğü devreye giriyor. Özel kaplaması ve mavi ışık filtreleri sayesinde bilgisayar gözlükleri ekranların zararlı etkilerini azaltır. Ayrıca, göz sağlığını ve konforunu korur.

Bilgisayar gözlüğü işe yarıyor mu?

Göz doktorları, özellikle ekranla uzun süre haşır neşir olan kişilere özel mavi ışık filtreli gözlük kullanmalarını öneriyor. Peki, bu gözlükler nasıl bir fayda sağlıyor?

 • Göz yorgunluğunu azaltma: Bilgisayar ekranına uzun süre bakmanın sebep olduğu kuru göz, göz yorgunluğu, baş ağrısı ve bulanık görme sorunları, mavi ışık filtreli gözlük sayesinde minimuma iniyor.
 • Uyku kalitesi: Mavi ışığın melatonin üretimini baskılayarak uyku kalitesini olumsuz etkilediği biliniyor. Bilgisayar gözlükleri özellikle akşam saatlerinde kullanıldığında uykuya dalmayı kolaylaştırıyor ve uyku kalitesini artırıyor.

İlginizi çekebilir; https://teknolojikampusu.com/bilgisayar-ekrani-acilmiyor-cozumu-nedir

Bilgisayar gözlük marka ve modelleri nelerdir?

 • Gunnar: Amber Lens Yuvarlak Mavi Işık Bloking
 • Gunnar: Stark Industries Edition Blue Light Sunglasses
 • Horus X: Mavi Işık Önleyici Gözlük
 • Horus X: Oyuncular için mavi ışık önleyici gözlük
 • Pepisky: Mavi Işık Engelleyen Gözlük

Bilgisayar gözlüğü reçetesiz alınır mı?

Dijital ekranlardaki mavi ışığı azaltmaya yardımcı olan ve göz yorgunluğunu hafifletmek için tasarlanan bilgisayar gözlükleri reçetesiz satın alınır. Bu gözlükleri eczaneler ve optik mağazalarda sağlığınıza ve yüz tipinize uygun olacak şekilde alabilirsiniz.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir