Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Hoparlör temizleme: Ses kalitesini artırmak için neler yapılmalı?

Hoparlör temizleme: Ses kalitesini artırmak için neler yapılmalı?

Eymen Taner Eymen Taner - - 3 dk okuma süresi
164 0
hoparlör ses

Telefonlarımızı uzun süre kullandığımızda hoparlör kısmının, biriken tozlar ile tıkandığını gözlemleyebiliyoruz. Bu bağlamda ses kalitesi oldukça düşüyor ve yüksek ses performansı elde etmek hayal oluyor. Peki, ses kalitesini artırmak için neler yapılmalı? Evinizde kolaylıkla bulunabilecek aparatlar ile bu rehberimizde sizler için aktarıyoruz.

Hoparlör temizleme sesi ile temizleme

Bazı akıllı telefon üreticilerinin, Ayarlar bölümünde konumlandırdığı Hoparlörü temizle seçeneği ile yazılımsal olarak ses kalitesini artırmak mümkün. Bu bağlamda, cihaz donanımına da zarar verme ihtimali ortadan kalkmış oluyor. Ancak ses dalgaları ile bu işlemin beklediğiniz kadar detaylı olamayabileceğini aktaralım. Aynı zamanda, çeşitli uygulamalar ile hem iOS hem de Android için bu yazılımsal temizleme yöntemini uygulayabilirsiniz.

Yumuşak fırça ile hoparlör temizleme

Akıllı telefon hoparlör temizliği için en sık tercih edilen yöntemlerin başında fırça ile temizleme yöntemi geliyor. Bunun için, diş fırçası gibi yumuşak uçlu bir aparat sayesinde kolaylıkla hoparlör temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken birkaç husus bulunuyor.

Kullanıcağınız fırçanın ucunun sert bir yapıda olmamasını tavsiye ediyoruz. Buna ek olarak, hoparlör içerisindeki tozu temizlerken partikülleri bu kanallara doğru ittirerek temizlemekten ziyade fırçayı belli bir eğim doğrultusunda sürterek uygulamalısınız. Aksi takdirde biriken tozları, hoparlör kanallarının daha da derinlerine sıkıştırabilirsiniz. Bu bağlamda cihazın donanımına da zarar vermeniz söz konusu. Ayrıca, aynı işlemi cihazın ahizesi için de uygulayabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken nokta ise temizlik sırasında cihazın hoparlör girişinin yıpranmaması.

fırça

Çift taraflı bant ile hoparlör temizleme

Çift taraflı bant, diğer bir hoparlör temizleme yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. Bandın bir tarafını hoparlör girişine yapıştırdıktan sonra ses kanallarının içindeki tozların alınabilmesi için banda baskı uygulayın ve toz partiküllerinin banda yapışmasını sağlayın. Daha etkili bir temizleme için ise, bir aparat yardımıyla bandın derinlere ulaşmasını mümkün kılabilirsiniz. Kısa bir süre sonra bandı çıkardığınızda tozların banda yapıştığını ve hoparlör kısmının temizlendiğini gözlemleyeceksiniz.

bant temizleme

Telefon hoparlör temizliği için basınçlı hava ve temizleyici sıvıları kullanmaktan kaçınmanızı öneriyoruz. İçeriğimizdeki yöntemler hemen hemen her akıllı telefon için geçerlidir. Böylece, birkaç basit hoparlör temizleme işlemi ile ses kalitesinde kayda değer bir artış sağlamak mümkün.

What’s your Reaction?
3
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir