Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Elektrikli Porsche Macan tanıtıldı: Elektriğe geçen ilk Porsche

Elektrikli Porsche Macan tanıtıldı: Elektriğe geçen ilk Porsche

Eymen Taner Eymen Taner - - 3 dk okuma süresi
129 0
Porsche Macan

Porsche ilk elektrikli SUV’sini tanıttı. Üst düzey otomobil üreticisi, Taycan’dan sonra ikinci elektrikli modeli Macan EV için büyük umutlara sahip. Yeni elektrikli Porsche, yılın ikinci yarısında yollara çıkacak.

Yeni elektrikli Macan neler sunuyor?

İçten yanmalı motordan elektriğe geçen ilk Porsche olma özelliği gösteren Macan, 95kWh kullanılabilir olan 100kWh pil ve hızlı şarj yetenekleri için 800 voltluk bir mimariye sahip olacak. Porsche, Macan’ın sadece 21 dakikalık şarj süresi ile yüzde 10’dan 80’e çıkması için 270kW‘a kadar hızlı şarjı destekleyeceğini söyledi.

Macan EV, ilk olarak 2019’da tanıtılan Taycan’ın ardından üretilen ikinci elektrikli araba olarak karşımıza çıkıyor. Audi ile birlikte geliştirilen Porsche’nin Premium Platform Electric mimarisi üzerine inşa edilecek.

Porsche

Elektrikli otomobil, dışarıdan keskin hatlara sahip. Ön taraftaki yüksek tasarım, arkaya doğru alçalan bir coupe formu yaratıyor. Bu tasarımın, Cayenne Coupe ile benzerlik gösterdiğini söyleyebiliriz. Aracın iç ambiansı ise tüm teknolojik gereklilikleri karşılıyor. Macan EV, Google destekli bilgi-eğlence sistemine sahip olacak. Macan’ın baş üstü ekranı, gelişmiş bir arttırılmış gerçeklik deneyimi sunuluyor. 4,78 cm uzunluğa, 1,67 cm yüksekliğe ve 215 cm genişliğe sahip yeni Macan’ın 125 litre bagaj hacmi bulunuyor.

elektrikli

Porsche, her ikisi de dört tekerlekten çekiş için çift motora sahip olan Macan 4 ve Macan Turbo olmak üzere aracın iki versiyonunu piyasaya sürecek. Macan 4, 300kW (402 beygir gücü) ve 479 lb-ft tork üretecek, 5.2 saniyede sıfırdan 100 km/h hızlanmayla birlikte 613 km menzile sahip olacak. Macan Turbo ise, 470kW (630 beygir gücü) ve 833 lb-ft tork üretecek, sadece 3.3 saniyede sıfırdan 100 km/h hıza ulaşacak. Aynı zamanda 591 km’lik menzil sunmayı başarıyor. Her iki Macan modeli de standart olarak havalı süspansiyon, Porsche Aktif Süspansiyon Yönetimi (PASM) ve elektronik sönümleme kontrolü ile donatılmış. 0.25’lik bir sürükleme katsayısı ile otomobil oldukça aerodinamik görünüyor.

Macan

Yeni elektrikli Macan için fiyatlandırma 78.800 dolardan başlıyor. Macan Turbo ise 105.300 dolar fiyat etiketine sahip. Siparişleri almaya başlayan Porsche, teslimatlar için 2024 yazını beklememiz gerektiğini söyledi. Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
2
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir