Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. İkinci El Telefon Fiyatları Artacak Mı ? Yeni İkinci El Telefon Yasası Nedir ?

İkinci El Telefon Fiyatları Artacak Mı ? Yeni İkinci El Telefon Yasası Nedir ?

Teknoloji Kampüsü Teknoloji Kampüsü - - 3 dk okuma süresi
71 0

Geçtiğimiz günlerde Sanayi Bakanlığı üzerinden yapılan yasa tasarısı, ikinci el telefonların durumunda önemli bir rol alacak gibi görünüyor. Peki Bakan’ın yapmış olduğu bu yasa tasarısı neleri kapsıyor ?  Konu hakkında detaylı videomuza gitmek için aşağıdaki YouTube bağlantısını kullanabilirsiniz. Gelin birlikte bu detaylara göz atalım.

Öncellikle belirtilen ilk maddelerden biri, bakanlık kapsamında tüm şartları yerine getirmiş ve kurulacak olan ikinci el telefon merkezleri üzerine oldu. Bu madde kapsamında, kurulacak olan ikinci el telefon merkezleri, bakanlığın beliremiş olduğu tüm kriterleri sağlamış olması gerekiyor. Bakanlık net biçimde, kriteler hakkında bir açıklama yapmış değil. İkinci madde, yenilenmiş ürünler 12 ay boyunca garanti kapsamına alınmış olacak ve tüm bu garanti süreciyle, ürünü satan ikinci el telefon merkezi ilgilenecek.Yenilenen tüm cihazlar kutularıyla birlikte sıfırlanmış, ambalajlı ve üzerinde yenilenmiş cihaz ibaresi bulunan bir etiketle satışa sunulacak. Henüz tasarı aşamasında olduğu için detaylar bakanlıkca tamamen açıklanmış değil. İlerleyen günlerde daha net detaylara ulaşabileceğiz.

Bu yasa kapsamı, akıllara sorularla birlikte geliyor. Bunlardan ilki yenilenen ve sıfırlanan bu cihazların fiyatları hangi seviyelere çıkacak ? Bu cihazların maliyetleri ve bayii kar marjları ne olacak ? Devletin bu ürünlerden, yeniden alacağı vergi oranı ücreti ne olacak ? Tüm bu fiyatlarla beraber ikinci el bir cihaz fiyatlar hangi seviyelerde seyredecek ? Görünen o ki şuan ki fiyatların bir hayli üzerine çıkacağımız kesin. Özellikle, getirilecek vergi oranı bu konuda önem arz ediyor. Temennimiz bu yasa kapsamı, biz kullanıcıların faydasına bir fiyatlandırma ile karşımıza çıkması. Öte yandan artı olara sayılabilecek konu ise ikinci el cihaz alım ve satımların aklımızda hehrangi bir şüphe olmayacak, ürün bozuk mu ? Tamir görmüş mü ? Değişeni var mı gibi sorunları ve sıkıntıları ortadan kaldıracak. Yine bu yasa kapsamında yeni bir iş istihdam alanı da yaratabileceğini dile getirelim. Yasa tamamen karşımıza çıktığında tekrar bu konuyu değerlendirmiş olacağız. Konu hakkında detaylı video içeriğimize aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
20
4
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir