Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilim
  4. »
  5. Türkiye’nin Yepyeni Gözlem Uydusu İMECE’nin Lansmanı Üçüncü Defa Gecikti!

Türkiye’nin Yepyeni Gözlem Uydusu İMECE’nin Lansmanı Üçüncü Defa Gecikti!

Teknoloji Kampüsü Teknoloji Kampüsü - - 1 dk okuma süresi
64 0
İmece

Bir süredir devam eden yoğun çalışmalar sonucu Türkiye’nin ilk yüksek çözünürlüklü gözlem uydusu İMECE’nin bugün gerçekleştirilmesi planlanan fırlatma işlemi, kötü hava koşulları nedeniyle maalesef üçüncü kez ertelendi. Geçen yıl açıklanan İMECE projesi, Türkiye’nin uzay araştırmalarında atacağı dev adımların başlangıcı olacak ve TÜBİTAK Uzay Enstitüsü öncülüğünde hayata geçirilecekti. İMECE, ülkemizde tasarlanan ve üretilen yerli bileşenlerle inşa ediliyor.

2020’de montajı tamamlanan gözlem uydusunun başlangıçta 15 Ocak 2023’te fırlatılması hedeflenmişti. Ancak, daha sonra 11 Nisan 09.20’ye ve ardından 14 Nisan 09.49’a alınan tarihlerde gerçekleştirilemedi. Hava koşulları nedeniyle fırlatma işleminin ertelenmesine karar veren SpaceX, Elon Musk’ın kurucusu ve CEO’su olarak da tanınıyor.

Fırlatma üçüncü kez gecikti!

Yukarıda belirtilen canlı yayın linkinde görülebileceği gibi, İMECE‘nin fırlatılması üçüncü kez maalesef ertelenmek zorunda kaldı. Kötü hava koşulları, fırlatmanın gerçekleştirilmesini engelleyen ana etken olarak ön plana çıkmaktadır. Yeni fırlatma tarihi, yakın zamanda düzenlenecek bir açıklamayla kamuoyuna duyurulacaktır.

What’s your Reaction?
16
3
1
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir