Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Twitter’da Mavi Tik ve Twitter Blue Aboneliği Nasıl Ayrıt Edilir?

Twitter’da Mavi Tik ve Twitter Blue Aboneliği Nasıl Ayrıt Edilir?

Teknoloji Kampüsü Teknoloji Kampüsü - - 3 dk okuma süresi
288 0
Twitter Blue

Twitter’daki mavi tikli hesaplar için artık farklı bir bilgi kutusu bulunmuyor. Peki, mavi tikin gerçekten onaylanmış hesaplara mı yoksa Twitter Blue abonelerine mi verildiğini nasıl anlarız? Twitter, Eylül 2022’de Elon Musk tarafından satın alındıktan sonra özel bir şirket haline geldi ve en önemli gelir kaynağı güncellenen Twitter Blue aboneliği oldu.

Twitter Blue aboneliği, kullanıcılara normalde yalnızca gerçek hesaplara verilen mavi tik rozetini sunuyor. Bu değişiklikle mavi tik, ana sayfada neredeyse her hesapta görülmeye başlandı. Peki, mavi tikli hesapları nasıl ayrıt edeceğiz?

Mavi tikli hesapları ayırt etmek giderek zorlaşıyor

Nisan ayı itibariyle mavi tikli hesapları ayırt etmek daha da zorlaştı. Şimdi mavi tik, ister Blue aboneliği için verilmiş, ister gerçekten onaylanmış hesaplar için verilmiş olsun, tıkladığımızda aynı bilgi kutusuyla karşılaşırız. İlk olarak, mavi tikler arasındaki farkı anlamamızı sağlayan yöntem ortadan kalktı.

Elon Musk

Daha önceleri bilgi kutucuğu sayesinde mavi tikler arasındaki farkı öğrenebiliyorduk. Ancak şimdi, iki bilgi kutusundaki metin tek bir metne dönüştü ve her iki durumu içeren bir ifade haline geldi: “Bu hesap, Twitter Blue abonesi olduğu için veya eski bir onaylanmış hesap olduğu için onaylıdır.” Yani Twitter Blue ve gerçekten onaylanmış hesaplara verilen mavi tiklerin durumu eşit hale geldi. Fakat bu değişiklik, yalnızca Twitter’ın arayüzünü etkilemekle kalmıyor, arka planını da etkiliyor. Ancak hâlâ bu farkı anlamak için bir yöntem mevcut.

Twitter’daki mavi tikler nasıl ayırt edilir?

Will Seager ve Walter Lim’in geliştirdiği Google Chrome eklentisi “Eight Dollars (Sekiz Dolar)”, mavi tik sahibi olanların neden mavi tike sahip olduğunu doğrudan ana sayfada gösteriyor. Bu eklentiyi kullanarak kimin Blue abonesi, kimin doğrulanmış hesap olduğunu öğrenebilirsiniz.

Twitter Blue abonesi olan ve mavi tik alan hesapların yanında “Paid” (Ödenmiş), Twitter tarafından onaylanan hesapların yanında ise “Verified” (Doğrulanmış) yazısı görünüyor.

Eight Dollars eklentisine erişmek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

What’s your Reaction?
8
6
0
2

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir