Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. İOS 15.2 Sürümünün Önemli Yenilikleri Netleşti

İOS 15.2 Sürümünün Önemli Yenilikleri Netleşti

Teknoloji Kampüsü Teknoloji Kampüsü - - 3 dk okuma süresi
91 0

Apple’ın çok yakında kullanıcılarına açacak olan İOS 15.2 sürümünün yenilikleri netleşti. Şirketin yakında indirmeye açacak olan bu yeni sürümünde bizleri neler bekliyor gelin hep beraber bakalım.

Öncelikle yeni sürümü olan  Digital Legacy altına Legacy Contacts ekleyen şirket, herhangi bir olumsuz durumda (ölüm gibi) Apple kullanıcısı ID’lerine erişimi sadece güvendiği kişileri belirleyerek erişimi onlar sağlayabilecek. Communication Safety özelliğini de barındıran İOS 15.2 sürümü iMassage temelli çalışması ile çocukları korumaya yönelik önlemler almakta. Communication Safety özelliği sayesinde fotoğraf taraması yapıyor ve fotoğraf herhangi bir çıplaklık, uygunsuzluk barındırıyor ise resmi gizleyip içeriği kişilere açmadan önce uyarılarda bulunuyor.

Apple, Music Voice Plan özelliğini de bu yeni sürüm sayesinde kullanıcılarına sunarak abonelerine 90 milyon şarkı kataloğunu erişime açacak. iPhone 13 Pro ve 13 Pro Max modelleri için makro moduna yeni bir seçenek getiren İOS 15.2 sürümü pek çok sorunu ortadan kaldırmasının yanında parça ve servis geçmişi adlı menüsünü bünyesinde bulunduracak ve böylelikle servise giden iPhone telefonunuz orijinal parça takılıp takılmadığını öğrenebileceksiniz.

Uygulama Gizlilik Rapor özelliğini barındıran İOS 15.2 sürümü Apple’ın açıklamasına göre: “Uygulama Gizlilik Raporu’nu açtığınızda, uygulamalarınızda gerçekleşen işlemleri bir bakışta görebiliyorsunuz. Uygulamaların konumunuza, fotoğraflarınıza, kameranıza, mikrofonunuza ve kişilerinize son 7 günde ne sıklıkla eriştiğini Ayarlar’daki bir bölümden takip edebiliyorsunuz. Ayrıca uygulamaların bağlantı kurduğu alan adlarını da görüntüleyebiliyorsunuz. Gizlilik Değeri Etiketleri ve bu özellik birlikte kullanıldığında, uygulamaların gizliliğinizi nasıl ele aldığını daha detaylı bir şekilde görebiliyorsunuz.” sözleriyle bu özelliği açıklamakta. Ayrıca güvenliğin sağlanması amacı ile yapılan  Ayarlar-Gizlilik özelliği tek tuşla aktif hale getirilebilecek. Unutmadan şu sevindirici haberi de söylemeden geçmeyelim. Saydığımız özelliklerin hemen hemen hepsi iPadOS tarafında da kullanılabilecek.

What’s your Reaction?
16
10
0
1

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir