Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Toyota, Maliyeti Daha Düşük Elektrikli Otomobil İçin Tarih Verdi

Toyota, Maliyeti Daha Düşük Elektrikli Otomobil İçin Tarih Verdi

Teknoloji Kampüsü Teknoloji Kampüsü - - 2 dk okuma süresi
58 0

Gelişen yeni dünyada her geçen gün yanmalı motor teknolojisini terk eden otomobil üreticileri artık çevreci olan elektrikli araç üretimine yatırım yapmakta. Yaygınlaşan elektrikli otomobiller her ne kadar çevreci ve ilgi çekici olsalarda; başta fiyatları olmak üzere belli başlı dezavantajları da var tabiî ki.

Otomotiv sektörüne mensup dev firmalar elektrikli araçların üretimine ve bunların herkes tarafından alınıp kullanılabilmesi için çalışmalara girişmekte. Bu dev firmaların önde gelen isimlerinden biri olan Toyota, maliyetli olan elektrikli araçları az da olsa maliyetini düşürmeye çalışan şirketlerin başında gelmekte.

Toyota 2022 de piyasaya yeni bir elektrikli araç çıkarmak için Çinli şirket BYD ile ortaklık yapma kararı aldı. İki şirket arasındaki anlaşma, elektrikli otomobil sektöründe üretim ve araç modellerin geliştirme sürecini hızlandırmanın yanında maliyeti azaltmak için bir adım olarak görülüyor. Yeni nesil hibrit araçlar ve hidrojen yakıt hücreleri üzerine araştırma yürüten Toyota, sektörün hızına yetişebilmek içinde BYD ile ortaklık yaptığı düşünülmekte. İki şirket arasındaki ortaklık ilk ürününü önümüzdeki yıl verecek. 2022 yılının sonuna kadar maliyeti düşük, uygun fiyatlı elektrikli sedan piyasaya sürecek.

Üretilen uygun fiyatlı elektrikli sedan ilk olarak Çin’de satışa çıkması bekleniyor. Bu arabanın tabiî ki de en merak uyandıran konusu ise fiyatı…

İlk Çin’de satışa sunulacak olan araç 30.000 Dolar fiyat etiketine sahip olacak. Çin pazarında başarılı olması durumunda diğer pazarlarda da yerini alacak. Henüz üretilecek olan elektrikli sedanın Corolladan biraz daha büyük olması dışında herhangi bir bilgi ne yazık ki mevcut değil.

What’s your Reaction?
5
5
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir