Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Japonya Yalanarak Tat Alınabilen Ekran Prototipi Geliştirdi

Japonya Yalanarak Tat Alınabilen Ekran Prototipi Geliştirdi

Teknoloji Kampüsü Teknoloji Kampüsü - - 2 dk okuma süresi
94 0

Her geçen gün değiştiğimiz ve her yeni konuda mecralara açık olduğuz teknoloji devrinde gün geçtikçe “Bizi daha neler bekliyor?” düşüncesiyle yol alıyoruz. Teknolojinin hayatımızdaki yeri büyük. Her geçen gün daha nelerle karşılaşacağız fikriyle uyandığımız yeni günde teknolojinin ne boyut kazandığını kestirebilmek zorlaşmakta.

Peki, şu an yaşadığımız teknoloji çağında canınızın çektiği bir lezzeti sadece bir ekranda tadabilmeniz mümkün artık, desek inanır mısınız? Evet, yanlış okumadınız sadece bir ekranda yalayarak gerçekten tat alabileceksiniz!

Bu ilginç teknolojiye imzasını atan Japonya oldu. Yalanarak tat alınabilen ekranı ile herkesi şaşırtan Japonya, hayal ettiğiniz, televizyonlarda gördüğünüz, canınızın çektiği lezzetleri sadece bir ekranda sizlere tattırmakta. Teknolojide daha önce uygulanabilir olan koku konusunda bazı çalışmalar olmuştu. Şimdiyse tat tarafına odaklanılmış durumda.

Japonya’da yemek tatlarını taklit eden ekran, Japonya’nın başkenti Tokyo’da yer alan Meiji Üniversitesi’nden Profesör Homei Miyashita tarafından geliştirildi. Prototipin ekranı yalanarak ekrandaki yemeğin tadını alabiliyorsunuz. Lezzetli TV (TTTV) adı verilen cihaz, herhangi bir yiyeceğin tadını verebilmek için tam tamına 10 aroma kutusunu içerisinde barındırıyor. Bu tat aromaları sayesinde kullanıcının istediği tadı alabilmesi için düz bir TV ekranı üzerindeki hijyenik film üzerine püskürtülüyor.

Miyashita’nın “Amaç, insanların evde kalırken bile dünyanın diğer ucundaki bir restoranda yemek yeme gibi bir deneyim yaşamalarını mümkün kılmaktır” yaptığı açıklama ile Covid-19 salgını döneminde insanların evde kalıp uzaktaki bir lezzeti tadabilmeleri ve dış dünyayla bağlantı ve etkileşim biçimini geliştirebileceğini bizlere açıklamakta. Miyashita yaklaşık 30 öğrenciden oluşan bir ekiple çalışıyor. TTTV prototipinin ticari bir versiyon yapımının yaklaşık 100 bin yen (875 dolar) tutacağını aktardı.

What’s your Reaction?
8
3
1
3

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir