Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Karşınızda CES 2022 Fuarının En Beğenilenleri ve Damgasını Vuranlar

Karşınızda CES 2022 Fuarının En Beğenilenleri ve Damgasını Vuranlar

Teknoloji Kampüsü Teknoloji Kampüsü - - 6 dk okuma süresi
59 0

ABD’de yapılan ve sona eren en büyük Tüketici Elektroniği Fuarı CES 2022 bünyesinde farklı ve önemli yenilikler duyuruldu. Güzel ve yoğun bir şekilde geçen CES 2022 fuarı, nefes kesen teknolojileri ile fuara damga vuran tanıtımlar gerçekleşti. 2021’e oranla daha parlak, işlemci açısından daha hızlı, DDR5 RAM’ler ve daha güçlü grafik birimleri üzerine kurulan televizyon ve bilgisayarlar tanıtılırken; diğer kategorilerde de radikal denemeler karşımıza çıktı.

İşte karşınızda CES 2022’ye damgasını vuran ve ses getiren teknolojiler…

Asus imzalı ilk katlanabilir ekranlı dizüstü: Fuarda tanıtılan birçok dizüstü bilgisayarların arasında en dikkat çekeni Asus imzalı olan katlanabilir ekranlı dizüstü oldu. Çoğu tanıtılan ürünler standart gövde tiplerine sahipti. Bu konuda fark yaratan Asus dikkatleri üzerine çekmeyi başaran firmalardan oldu.

Asus fuarda Zenbook 17 Fold OLED adını verdiği katlanabilir ekrana sahip bir dizüstü bilgisayar tanıttı. Gücünü Intel’in 12. jenerasyon Core i7 U-Serisi işlemcilerinden alan tek parça 17,3 inç esnek OLED ekrana sahip dizüstü ile çok iddialı görünüyor. 17,3 inç gibi büyük bir ekranın çok daha taşınabilir boyutta sunulmasına imkân tanıyan Asus, dokunmatik olan ekranıyla da kullanıcılara tablet deneyimini yaşatmakta.

BMW imzalı ve tek tuşla renk değiştirebilen otomobil: Fuar kapsamında bazı otomobil markalarında duyurular yaparak geliştirdiği ve ürettiği yeni araçları tanıttı fakat aralarında renk değiştirebilen otomobil ise dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. BMW Tüketici Elektroniği Fuarı kapsamında gövdesi renk değiştirebilen bir konsept otomobil sergiledi.

Otomotiv sektörüne yeni bir boyut getiren bu teknoloji, otomobilin dış yüzeyinin elektrik sinyalleriyle uyarılarak gövdenin istenilen rengi alabilmesine olanak sağlıyor. BMW, iX Flow adını verdiği aracın yüzeyi milyonlarca mikrokapsülden meydana geliyor. Bunlar negatif yüklü olduklarında beyaz, pozitif yüklü olduklarında ise siyah rengini alıyorlar. Değişken renk yelpazesi sayesinde iX Flow daha verimli bir otomobil haline geliyor. Açık ve koyu renklerin güneş ışığını yansıtma ve soğurma özellikleri dikkate alınarak geliştirilen bu teknoloji, araç içi sıcaklığı hava şartlarına göre optimum seviyede tutabiliyor.

Dikkatleri üzerine çeken ve çokça konuşulan iX Flow CES 2022’ye büyük harfler ile adını yazmış durumda.

Samsung Freestyle projektör: Dikkat çeken donanımlardan biride Samsung’un Freestyle isimli sıra dışı projektör modeli oldu. Z ve Y kuşağı kullanıcıları hedefleyen projeksiyon cihazı, akıllı hoparlörü ve ortam aydınlatma cihazını hafif ve taşınabilir tek bir cihazda bir araya getiriyor. Hareketli kafası ile istenilen yere 100 inç kadar görüntü yansıtabiliyor ve yerleşik hoparlör sistemiyle 360 derece ses verebiliyor. projektörün en ilginç yanlarından birisi, kullanılmadığı zaman ortam modu ve yarı saydam lens kapağı sayesinde ortamın atmosferini değiştirebilen bir aydınlatma cihazı olarak da kullanılabiliyor olması oldu.

Evde saç boyama cihazı: Kadınlara odaklanan L’Oreal, evde saç boyama cihazını fuar kapsamında tanıttı. Dikkatleri üzerine çeken ürünler arasında olan bu saç boyama cihazı L’Oreal Colorsonic adı ile karşımıza çıktı. Firmadan gelen açıklamaya göre uzun yıllar süren geliştirme sürecinin meyvesi olan L’Oreal Colorsonic, boya olarak arkadan takılan özel hazırlanan kartuşlar kullanıyor. Bu kartuşları farklı renklerde üreten ve ayrı olarak satacağını açıklayan firma, ürünün boyayı saça tam olarak uyguladığını aktarıyor ve burada dengeli bir uygulamanın garanti edildiğini de söylemekte. L’Oreal Colorsonic ile saçı tarayarak boya yapmanız mümkün olacak.

Togg Sedan: Yerli üretimimiz olan Togg’da CES 2022 fuarında yerini aldı. Türkiye’nin mobilite alanında hizmet veren küresel teknoloji markası Togg, 2022’de yeniliklerini ve ilklerini dünya kamuoyuyla paylaştı. En dikkat çekeni ise Togg’un SUV sonrasında görücüye çıkan sedan formlu yeni otomobil konsepti oldu. Transition Concept Smart Device olarak isimlendirilen vizyon otomobili, Murat Günak liderliğinde Pininfarina stratejik ortaklığıyla tasarlandı. Görenlerin ilgisini çektiği otomobil, dinamik ve yenilikçi bir fastback olarak dikkat çekti. Aracın üzerinde bulunan ve Doğu ve Batı’nın birlikteliğini simgeleyen logosu ile tanıtılan otomobil, mevcut teknik verilere göre 2024 sonrasında yollara çıkarılması planlanmakta.

What’s your Reaction?
18
7
1
2

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir