Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilim
  4. »
  5. Rusya’nın Luna-25 Ay Girişimi Başarısız Oldu!

Rusya’nın Luna-25 Ay Girişimi Başarısız Oldu!

Rusya'nın yaklaşık yarım asırdan sonra gerçekleştirdiği ilk Ay girişimi, Luna-25 uzay aracının Ay’ın yüzeyine çarpmasıyla başarısız oldu.

Eymen Taner Eymen Taner - - 2 dk okuma süresi
87 0
Luna-25

Sovyetler Birliği’nin Luna-24 uzay aracı, 1976’da Ay’dan örneklerle dönmesiyle birlikte Rusya’nın ilk başarılı Ay görevi olmuştu. Maalesef, kardeşi Luna-25 ise onun kadar başarılı olamadı. Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos), 11 Ağustos’ta fırlatılan uzay aracı Luna-25’in yaşadığı teknik sorunların ardından Ay’a çarptığını duyurdu. 

Temel Amacı Ay’da Su Kaynağı Bulmak Olan Luna-25 için İşler Beklenildiği Gibi Gitmedi

Luna-25, 11 Ağustos’ta Moskova’nın 5 bin 500 kilometre doğusundaki Vostoçniy Uzay Üssü’nden Soyuz 2.1b roketiyle fırlatılmıştı. Rus uzay yetkililerine göre başarılı geçen fırlatmanın ardından uçuş yörüngesine giren Luna-25’in, 21 Ağustos’ta Ay’ın güney kutbuna iniş yapması bekleniyordu. 

 Vostoçniy Uzay Üssü

Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) yaptığı açıklamada: “Görev kontrolünün uzay aracını Cumartesi günü iniş öncesi yörüngeye taşımaya çalışmasıyla birlikte ‘anormal bir durum’ meydana geldiğini ve Ay’ın yüzeyiyle çarpışması sonucu varlığını sona erdirdiğini” belirtti. Ayrıca Luna-25 uzay aracının kaybının arkasındaki nedenleri araştırmak için özel bir bölümler arası komisyon kurulduğu söylendi.

Temel amacı bir yıllık görev süresi boyunca Ay’da su kaynağı bulmak olan Luna-25, Rusya’nın 2 trilyon dolarlık ekonomisinin, tarihinindeki en büyük dış zorluklarla karşı karşıya kalması sebebiyle uzay gücündeki düşüşün de göstergesi oldu.

Ay

Rusya’nın yanı sıra ABD, Çin ve Hindistan’ın da Ay’da keşif çalışmalarına son yıllarda önem verdiğini biliyoruz. Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
20
7
2
2

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir