Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji Haberleri
  4. »
  5. MediaTek düğmeye bastı! Windows için Arm işlemciler geliyor

MediaTek düğmeye bastı! Windows için Arm işlemciler geliyor

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 2 dk okuma süresi
57 0
mediatek

Bilgisayar çipi üreticisi MediaTek, Windows dizüstü bilgisayarlarda kullanılmak üzere Arm mimarisine dayalı yeni işlemciler üzerinde çalışıyor. Reuters haber ajansına konuya yakın üç kaynaktan gelen bilgilere göre, MediaTek’in Arm tabanlı bu yeni çipleri önümüzdeki yılın sonlarına doğru piyasaya sürmeyi planladığı belirtiliyor.

MediaTek’in Geliştirdiği Yeni Çipler Neler Sunacak?

Habere göre MediaTek’in geliştirdiği Arm işlemcisi, Arm tarafından sunulan hazır tasarımlara dayanacak. Hangi Arm tasarımlarının kullanıldığı henüz netlik kazanmadı ancak Reuters’e konuşan kaynaklara göre bu çipler, Microsoft’un Windows işletim sistemini Arm mimarisi için daha iyi optimize etmesini hedefliyor. Böylece teknoloji devi Apple’ın 2020 yılında Mac cihazlarıyla Arm mimarisine geçişine rakip olmayı amaçlıyor.

Copilot+ Programına Dahil Olup Olmayacağı Belirsiz

Reuters, MediaTek’in ürettiği bu yeni çiplerin Microsoft’un yakın zamanda duyurduğu Copilot+ PC programı kapsamında olup olmayacağını doğrulayamadı. Copilot+ programı, AI bilgi işlem özelliklerine sahip ve en az 40 Tops işlem gücü sunan yeni nesil Windows dizüstü bilgisayarları kapsıyor. İlk Copilot+ dizüstü bilgisayarlarda ise yine Arm tabanlı Qualcomm’un Snapdragon X işlemcileri kullanılacak.

Diğer Üreticiler de Arm İşlemcileri Geliştiriyor

Öte yandan MediaTek’in Windows için Arm çipleri üreten tek şirket olmayacağı biliniyor. Reuters’un geçtiğimiz yıl yayımladığı bir başka habere göre AMD ve Nvidia da PC’ler için Arm mimarisine dayalı işlemciler üzerinde çalışıyordu. Bu işlemcilerin de önümüzdeki yıl piyasaya sürülmesi bekleniyor.

İlginizi çekebilir; iOS 18 ile birlikte RCS özelliği duyuruldu

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir