Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji Haberleri
  4. »
  5. Microsoft, WordPad ‘in Fişini Çekiyor!

Microsoft, WordPad ‘in Fişini Çekiyor!

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 2 dk okuma süresi
31 0
WordPad

Microsoft, Windows 11 için yayınladığı yeni güncelleme ile birlikte WordPad uygulamasını kaldırdığını duyurdu. Microsoft, artık WordPad’i içermeyen Windows 11’in ilk Canary yapısını yayınladı. Şirketin kelime işlemcisini işletim sisteminden kaldıracağı zaten biliniyordu. Bu durum yeni beta sürümüyle ilk kez gerçekleşiyor. İşte detaylar.

Değişiklik, Kanarya Kanalı’nda yayınlanan 26020 numaralı derlemede yer alıyor. Microsoft blog yazısında, WordPad’in artık temiz bir kurulumla varsayılan olarak yüklenmeyeceğini yazıyor. Bu arada, aynı durum kişileri yöneten Kişiler uygulaması için de geçerli.

wordpad

Microsoft geçen yıl WordPad’i eninde sonunda Windows’tan kaldıracağını söylemiş, ancak bunun için somut bir zaman dilimi vermemişti. Yapı 26020, işletim sisteminin hala bir beta sürümü olmasına rağmen, şirketin bu konuda kesinlikle bir şeyler yaptığını ilk kez gösteriyor. Şirket txt dosyalarının bundan böyle Not Defteri’nde açılacağını söylemiş ve kullanıcılara metin editörü olarak Word’ü kullanmalarını tavsiye etmişti.

İlginizi çekebilir; Yeni Bilgisayarlara Copilot Tuşu Geliyor!

Ücretsiz kelime işlemci WordPad 1995’ten beri Windows ile birlikte geliyor. Microsoft WordPad’in kullanımdan kaldırılması için bir neden belirtmedi, ancak aracın daha da geliştirilmesine de hiçbir zaman öncelik vermedi.

Microsoft Windows sürümlerine dahil olan basit bir kelime işlemcidir. Microsoft Notepad’den daha gelişmiş, ancak Microsoft Works Kelime İşlemcisi ve Microsoft Word’den daha basittir. Microsoft Write’nın yerini aldı.

Neler düşünüyorsunuz? Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir