Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Donanım
  4. »
  5. TSMC, 1.6nm çipler için A16 üretim sürecini tanıttı: Intel şokta!

TSMC, 1.6nm çipler için A16 üretim sürecini tanıttı: Intel şokta!

Eymen Taner Eymen Taner - - 2 dk okuma süresi
85 0
A16

TSMC, Intel’in A16 (1.6nm) üretim süreci ile dünyanın en hızlı işlemcilerini üretme konusunda Tayvanlı şirketi geçeceği iddialarına meydan okudu. TSMC, A16 teknolojisini beklenenden daha hızlı bir şekilde geliştiriyor. İşte detaylar

TSMC’den çip devrimi!

2026’nın ikinci yarısında üretime girecek olan A16 üretim süreci, önde gelen nanosheet transistörleri ve TSMC’nin deyimiyle “yenilikçi” arka taraf güç rayı çözümünü kullanarak “devrim niteliğinde bir performans” getirecek. Geleneksel çip tasarımlarında güç yukarıdan aşağıya doğru akarken, arka taraftaki güç rayı sistemi gücü aşağıdan sağlıyor. Şirket, bunun hiper ölçekli veri merkezleri için gelecekteki yapay zeka gereksinimlerini karşılamaya yardımcı olacağını belirtiyor.

Intel ise, 2025 gibi erken bir tarihte 20A (2nm) ve 18A (1.8nm) süreçlerine arka taraf güç rayı teknolojisini entegre etmeyi planladığını söylüyor.

TSMC

TSMC cephesinde, şu anda üretimde olan 3nm N3E teknolojisinin halefi olan 2nm N2 teknolojisi 2025 yılının ikinci yarısında üretime girecek. TSMC’nin Super Power Rail mimarisini nanosheet transistörleriyle birleştiren A16 ise 2026 yılında üretime girecek. Velhasıl, N2P ile karşılaştırıldığında A16, yüzde 8-10 hız artışı, yüzde 15-20 güç verimliliği ve 1.1 kata kadar çip yoğunluğu artışı vadediyor.

TSMC, A16 üretim sürecinin yapay zeka çip üreticilerine sağlayacağı faydaları vurguladı. Aynı zamanda, bu yılın başlarında TSMC’nin kurucusu Morris Chang, yapay zeka çipi üretimi için 10 yeni fabrikaya ihtiyaç duyulacağını öngörmüştü. Peki, sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir