Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilim
  4. »
  5. Geleceğin Yatırımında Yer Edinme Yolunda İlerleyen NFT Nedir?

Geleceğin Yatırımında Yer Edinme Yolunda İlerleyen NFT Nedir?

Teknoloji Kampüsü Teknoloji Kampüsü - - 3 dk okuma süresi
64 0

“Değiştirilmez Token” veya tam adıyla “Non-Fungible Token” son zamanların piyasasında inanılmaz ilgi görmekte. Peki nedir bu NFT denilen şey?

Temeli 2017’de Ethereum’da atılan NFT’ler 2021’de kripto para dünyasının en popüler konularından biri haline geldi. İçerisinde resim, ses dosyası, video veya fiziksel bir varlığın dijital karşılığının kanıtını bulunduran benzersiz dijital varlık olarak tanımlanabilir. NFT’ler dijitaldeki sanat eserlerini ve diğer koleksiyonları, blok zincirinde ticareti kolay doğrulanabilir varlıklara dönüştürür. En önemlisi NFT’ler; birlikte çalışabilir, güvenli bir şekilde gerçek mülkiyeti sağlayan basit bir blok zinciri standartları setidir.

Tarihi bir dönüm noktasını işaret eden NFT’ler sayesinde kullanıcılar artık ve ilk kez dijital nesnelere gerçek anlamda sahip olabiliyor. Bu benzersiz tanımlayıcı ile sanat, müzik, oyun nesneleri ve kimlik oluşturabilirsiniz. Genelde dijital sanat eserleri için kullanılan NFT’ler sınırlandıramayacağımız kadar alan ve çeşitleri mevcuttur.

Fiziksel dünyanın dijital yansıması olan NFT, son dönemlerde özellikle sanat dünyasının blokchain teknolojisiyle buluşmasıyla oldukça popüler hale geldi. Tweet’lerde ki videolardan tutunda dijital sanat eserlerinden, fotoğraflara kadar pek çok şey NFT olarak açık artıma ile satışa çıkar hale geldi. Ağızları uçuklatan fiyatları ile şaşırtmayı da başarıyor.

NFT’lerin nasıl oluştuğu ve üretildiği hakkında birçok kişi bu tarz konuları merak etmekte. Hemen buna da  değineyim…

Benzersiz dijital ögeleri temsil eden ve depolanan veri birimi olan NFT bir dosyanın veya bir sanat eserinin, KnownOrigin, Rarible veya OpenSea gibi NFT açık artırma pazarlarına yüklenmesiyle oluşturulur. Bu dijitalde kayıtlı olan NFT’ler satın alınabilir ve satılabilir. NFT’lerin kopyası oluşturulabilir fakat sanatçı bir eseri temsil eden NFT’yi satsa da eserin telif hakkını elinde tutar ve aynı çalışmanın daha fazla NFT’sini oluşturabilir. NFT’nin alıcısı “orijinal” dijital dosyaya özel erişim elde edemez. Ethereum geliştiricileri tarafından hazırlanmış ERC-721 token standardına göre üretilen NFT’ler ancak dijital kripto para cüzdanı ile satın alınabilir.

Günümüzün ilgi odağı olan değiştirilmez tokenler çok büyük meblağlara satılmakta. Gelin sizlere en pahalı NFT eserleriyle tanıştırayım:

The First 5,000 Days (69 milyon dolar)

CryptoPunk #3100(7.58 milyon dolar)

CryptoPunk #7804 (7.57 milyon dolar)

Crossroad (6,6 milyon dolar)

Ocean Front (6 milyon dolar)

World Wide Web (5,4 milyon dolar)

Stay Free (5.4 milyon dolar)

Replicator (4,1 milyon dolar)

İlk Tweet (2.9 milyon dolar)

CryptoPunk #6965 (1,5 milyon dolar)

What’s your Reaction?
1
2
0
2

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir