Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Programlama Dili Popülerlik Sıralaması Açıklandı: C# Java’ya Yaklaşıyor!

Programlama Dili Popülerlik Sıralaması Açıklandı: C# Java’ya Yaklaşıyor!

Eymen Taner Eymen Taner - - 2 dk okuma süresi
123 0
C#

Tiobe programlama dili popülerliği endeksine göre, Java ve C# kullanımları arasındaki fark günden güne eriyor, öyle ki mevcut grafik korunursa eğer, C# yaklaşık iki ay içinde Java’yı geçecek. Tüm programlama dilleri arasında Java en yüksek yıllık düşüş (%3,92) eğilimine sahip ve bu doğrultuda Ekim 2022’ye kıyasla bir sıra geriledi.

C# çok yakında Java’yı devirecek!

Yazılım kalitesini değerlendirme konusunda uzman olan Tiobe‘ye göre, Java’nın çöküşü, esas olarak Oracle’ın Java’nın 8. sürümünün yayınlanmasından sonra ücretli bir lisans getirme hamlesine dayanıyor. Raporlara göre Java’nın düşüşünün bir başka nedeni de, tanımının geçmişte pek değişmemiş olması ve doğrudan rakibi, alternatifi Kotlin’in kullanımının daha kolay ve tamamen ücretsiz olması olarak sıralanıyor.

Microsoft‘un C# (C Sharp) dili de daha önce Visual Studio ile birlikte yayınlanmasına rağmen ücretsiz ve açık kaynaklı olarak karşımıza çıkıyor. Sıralamada, C Sharp %3,29 ile en yüksek artışı kaydederken, tam aksine Java ise yıllık tüm diller arasında %3,92 ile en yüksek düşüşü sergiledi. Bu bağlamda bir yıllık periyot içerisinde Ekim 2022’den bu yana bir sıra geriledi. Aynı zamanda bu iki programlama dilinin, 20 yıldan fazla bir süredir kafa kafaya rekabet ettiğini belirtelim.

Programlama Dilleri

Aylık olarak güncellenen ve programlama dillerinin ne kadar popüler olduğunu gösteren Tiobe programlama topluluğuna dayanan bu sıralama; derecelendirmeler, üçüncü taraf satıcıların, kursların ve mühendislerin aktif kullanım sayısına dayanmaktadır. Bu bağlamda Yahoo!, Bing, Google, Rakuten ve Etsy hesaplama için kullanılan 25 popüler arama motorundan bazıları.

Peki, siz hangi programlama dillerini tercih ediyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz

What’s your Reaction?
1
0
0
1

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir