Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. PS5 Pro, Işın İzleme devrimi ile gelebilir!

PS5 Pro, Işın İzleme devrimi ile gelebilir!

Eymen Taner Eymen Taner - - 2 dk okuma süresi
135 0
PS5 Pro

Sony’nin PlayStation 5 Pro sürümünü piyasaya sürmeye hazırlandığına dair ziyadesiyle söylenti mevcut. Bu bağlamda, yeni yükseltilmiş oyun konsolunu 2024 yılı içerisinde görebiliriz. En son sızıntılar, PS5 Pro’nun heyecan verici bir dizi iyileştirme ile geleceğine işaret ediyor. İşte detaylar

PS5 Pro neler sunacak?

En son raporlar, PS5 Pro’nun 8 çekirdekli Zen 2 CPU, 30 WGP GPU (60 işlem birimi), 16 GB 18 Gbps RAM ve 256 bit bellek veri yoluna sahip olacağını söyledi. Dahili Sony belgelerine göre ise, PS5 Pro’nun APU’sunun daha yetenekli bir GPU‘ya sahip olduğu ve standart PS5’e göre yüzde 45 performans artışı sağladığı iddia ediliyor. Yükseltilmiş sürüm, 67 TFLOPS/16-bit performansa sahip olacak.

PlayStation

Aynı zamanda, ışın izleme yeteneği için PS5 Pro GPU’sunun 2-4 kat daha hızlı olduğu söyleniyor. Sony ayrıca tescilli bir süper çözünürlüklü teknoloji tanıttı. PlayStation Spectral Super Resolution (PSSR), Sony’nin Nvidia DLSS rakibi çözümü olarak karşımıza çıkıyor. Belge, bunu makine öğreniminden yararlanan “zamansal kenar yumuşatma yükseltmesi” olarak tanımlıyor. Söz konusu özellik, DLSS ve FSR’ye benziyor ve HDR ve dinamik çözünürlüğünü destekliyor.

Sony, bu teknolojiyi PS5 oyunlarını 4K çözünürlüğe yükseltecek şekilde tasarladı, ancak belgede 8K desteğinden bahsediliyor. Görünüşe göre bu, şirketin gelecekteki konsollar için geliştirmeyi planladığı bir teknoloji olacak. Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Hangi oyun konsolunu kullanıyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir