Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Qualcomm, Snapdragon X ile Yakında Mac’lere Rakip Olacak

Qualcomm, Snapdragon X ile Yakında Mac’lere Rakip Olacak

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 3 dk okuma süresi
54 0
Snapdragon-X

Qualcomm, 2021 yılında akıllı telefonlar için yaptığı isim güncellemesinin ardından, şirketin yeni Oryon çekirdeklerini içeren yaklaşan PC yongaları için yeni “Snapdragon X Serisi” markasını duyurdu.

ABD’li dev Qualcomm, 2021 yılında Nuvia’yı 1,4 milyar dolara satın aldıktan sonra Apple’a rakip olmak amacıyla yepyeni çipler tasarlamaya başladı. Google, AMD, Intel ve hatta Apple’ın eski mühendislerinden oluşan mühendislik ekibi, Windows dizüstü bilgisayar endüstrisinde devrim yaratabilecek yepyeni “Oryon” çekirdekleri tasarlamayı başardı.

Daha önce şirket, esasen değiştirilmiş Cortex çekirdekleri olan ARM’ın ‘Kryo’ çekirdeklerini kullanmakla yetiniyordu. Şimdilik bu çekirdekler, şirketin dizüstü bilgisayarlar için ürettiği yongaların, hala oldukça önemli bir teknolojik liderliğe sahip olan Apple’ınkilere meydan okumasını sağlayamadı. Ancak Nuvia’nın yeni Snapdragon X çiplerinin gelişiyle tüm bunlar değişebilir.

Qualcomm’un Snapdragon X çipleri Windows dizüstü bilgisayarlarda devrim yaratabilir

Artık şirket çiplerini ARM çekirdeklerine dayanmadan sıfırdan üretebiliyor. Bu Qualcomm için yeni kapılar açıyor ve işlemcilerini Apple ile aynı şekilde geliştirmesine olanak tanıyor. Qualcomm şimdiden “performans ve enerji verimliliğinde kuantum sıçraması” vaat ediyor.

İlginizi çekebilir; Samsung Electronics, Çip Krizinde Kar Düşüşüyle Sarsılıyor

Snapdragon X yongalarının Apple’ın işlemcileriyle bir diğer ortak noktası ise daha küçük cihazlarda cihaz üzerinde yapay zeka işleme için tasarlanmış bir nöral işlem birimi dikkat çekiyor. Bu, daha fazla ayrıntı verilmeksizin “yeni üretken yapay zeka çağı için” çeşitli özellikleri mümkün kılacak.

Önceki raporlara bakacak olursak, Qualcomm başlangıçta SC8350, SC8370 ve SC8380 kod adlı, sırasıyla sekiz, on ve on iki CPU çekirdeğine sahip üç Snapdragon X serisi işlemci geliştiriyor ve SC8380’in sekiz performans çekirdeği ile dört verimlilik çekirdeğini birleştirmesi bekleniyor. İkincisinin Apple’ın M2 çipleriyle rekabet etmesi bekleniyor.

Ayrıca etkinlik için 24-26 Ekim tarihleri arasında Hawaii’de düzenlenecek olan bu yılki Snapdragon Zirvesi’ni beklememiz gerekecek. Qualcomm ilk Snapdragon X işlemcilerini 2024 yılında teslim edeceğini belirtti. Akıllı telefonlara 2025 yılında gelecek olan Snapdragon 8 Gen 4 çipinin de bu yeni Oryon çekirdeklerini kullanması bekleniyor.

Neler düşünüyorsunuz? Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir