Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Rekabet Kurulu’nun Dikkat Çeken Twitter Kararı!

Rekabet Kurulu’nun Dikkat Çeken Twitter Kararı!

Elon Musk'ın sosyal ağ devi Twitter'ı satın alması, sıklıkla kendini anımsatan gündem maddesi niteliğinde. Türkiye Rekabet Kurulu'nun Twitter hakkında aldığı ceza kararı, onu bir kez daha gündeme taşımış gibi görünüyor.

Teknoloji Kampüsü Teknoloji Kampüsü - - 3 dk okuma süresi
168 0
Rekabet Kurulu'nun Dikkat Çeken Twitter Kararı!

Türkiye Rekabet Kurulu, popüler sosyal medya platformu Twitter için resen inceleme başlattı. Elon Musk’un satın alma sürecinde Türkiye’nin onayını almaması gerekçesiyle başlatılan bu inceleme, bugün itibariyle sonuca kavuştu. İnceleme sonucunu değerlendirdiğimizde, alınan karar neticesinde Elon Musk hakkında cezai işlem uygulandığını görebiliyoruz. Bu haberimizde, Rekabet Kurulu’nun Dikkat Çeken Twitter Kararını aktaracağız.

Kurul açıklamasına göre, Rekabetin Korunması Kanunu 7. maddesi uyarınca devralma işlemi öncesinde tebliğde bulunulmalıydı. Bu sebeple Elon Musk’ın Twitter devralma sürecinde gereken tebliğde bulunmamış olması, kurulu incelemede bulunmaya sevk etti. Resen harekete geçen kurul, Elon Musk hakkında idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

Elon Musk, İdari Para Cezası ile Karşı Karşıya!

Rekabet Kurulu’nun aldığı karar ile Elon Musk, 2022 yılında Türkiye’de elde ettiği toplam gelirin binde birini ödemek zorunda. Uygulanan kararın sadece para cezası ile sınırlı olduğu, herhangi bir erişim kısıtının uygulanmayacağı biliniyor.  Oy birliği ile alınan kararın, 60 gün içerisinde uygulanması bekleniyor.

Twitter

Twitter Kullanıcıları Şaşkın

Elon Musk kararı, Twitter’ın Türkiye merkezli bir oluşum olmaması sebebiyle kullanıcıları epey şaşırttı. Ancak düşünülenin aksine uluslararası şirketler de hizmet verdikleri ülkenin yasalarına uymak zorunda. Bu sebeple, faaliyetlerini sürdürdükleri her bir ülkenin uygulamalarını dikkatlice takip etmek durumundalar. Durum böyle olsa da kullanıcılar hâlâ kararın bir karşılık bulamayacağı kanaatindeler. Ayrıca, konunun epey tepki çektiğini de söyleyebiliriz.

Daha Önce de Benzer Kararlarla Karşılaştık

Rekabet Kurulu, bildirim yoluyla veya resen yaptığı incelemelerini sadece Twitter özelinde yapmıyor. Ülkemizde gerçekleşen tüm birleşme ve devralma durumları kurul tarafından inceleniyor. Böylece kurul, rekabet konusunda tüm şirketlerin eşit koşullara sahip olmasını sağlamakta. Bu bağlamda, kararın tamamıyla mantık kuralları çerçevesinde olduğunu söyleyebiliriz.

 

Rekabet Kurulu’nun kararı hakkında sizler neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlardan paylaşabilirsiniz.

 

What’s your Reaction?
14
6
2
1

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir