Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Samsung’dan Televizyon Sektörüne Yeni Bir Adım !

Samsung’dan Televizyon Sektörüne Yeni Bir Adım !

Teknoloji Kampüsü Teknoloji Kampüsü - - 3 dk okuma süresi
73 0

Son sızdırılan bilgilere göre, Samsung  tüm Likit Kristal Ekran (LCD) üretim hatlarını bu yıl sonuna kadar kapatacak. Buna Güney Kore’de iki, Çin’de iki üretim hattı dahildir. Ancak şirket, yıl sonundan önce mevcut tüm siparişleri teslim edecek. Orada spekülasyonlar Samsung QD-OLED ekranlar LCD ekranından dikkatini kaydırmak istiyor. Geliştirme planı, kuantum TV’lerin üretimine odaklanmak ve bu TV’lerin QD-OLED ekranları kullanması gerekiyor. Buna ek olarak, Samsung gerçek QD-OLED TV ekranları üretebilen bir fabrika kurmak için 11 milyar dolar harcayacak.

Peki Nedir QD-OLED ?

Basit bir ifadeyle, düz panel TV’ler LCD ve OLED TV’lere ayrılmıştır. Birincisi arka aydınlatmaya dayanırken, ikincisi kendi kendini yayar. LED paneller ve kuantum nokta paneller LCD panel teknolojisi temelinde türetilmiştir.

LCD panellerde CCFL floresan lambalar kullanılırken, LED TV’ler LED lambalar kullanır. Teknik olarak, ikisi arasında resim kalitesinde bir fark yoktur. Bununla birlikte, LED’ler daha enerji tasarrufludur, daha düşük ısı üretimine sahiptir ve genellikle daha incedir.

Peki Avantajları Var Mıdır ?

Evet vardır. Samsung’un yaklaşan QD-OLED paneline gelince, OLED ekranların avantajlarını koruyor. Ayrıca, ekrana yüksek renk gamı ​​ve parlaklık vermek için kuantum nokta teknolojisini kullanır. Çalışma prensibi kuantum noktalarının ve OLED’in birleşimidir. QD-OLED panelindeki OLED yalnızca bir renk yaydığından, üretim zorluğunu ve üretim maliyetini büyük ölçüde azaltır.

Ayrıca OLED’den daha geniş renk gamı ​​kapsama alanına ve daha yüksek parlaklık performansına sahiptir. Ayrıca, QD-OLED panelleri ekran yanıklarının oluşumunu büyük ölçüde azaltır. Basitçe söylemek gerekirse, QD-OLED panellerin kalitesi OLED’i aşabilir ve fiyat çok daha düşüktür. Bu çok umut verici bir ekran teknolojisidir.

QD-OLED çözümü umut verici görünse de, aşağıdaki nedenlerden dolayı OLED’i kolayca bir kenara itmeyebilir

  • OLED teknolojisi çok olgunlaştı ve teknoloji olgunlaşmaya devam ettikçe, fiyat yavaş yavaş düşüyor.
  • Bu aşamada, QD-OLED hala sadece bir laboratuvar ürünüdür. İlk olarak, ürün kalitesi konusunda bir garanti yoktur.
  • QD-OLED teknolojisi yeterince olgun değil, şu an için seri üretim mümkün değil
  • QD-OLED yeni bir teknoloji olduğundan, fiyatı daha düşük olması gerekiyorsa bile OLED kadar yüksek olacaktır.
What’s your Reaction?
3
6
1
2

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir