Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Schengen Vize Başvurularında Türkiye’ye Savaşan Ülkelerin Vatandaşlarından Daha Fazla Red Cevabı Verildi.

Schengen Vize Başvurularında Türkiye’ye Savaşan Ülkelerin Vatandaşlarından Daha Fazla Red Cevabı Verildi.

Teknoloji Kampüsü Teknoloji Kampüsü - - 2 dk okuma süresi
61 0
vize (1)

Son dönemlerde sağlık, eğitim, turizm veya evlilik birliği için seyahat etmek için Avrupa ülkelerine vize başvurusu yapan Türk vatandaş larına yüksek oranda red cevabı verilmesi gündem olmuştu. Ekonomim tarafından yapılan araştırmaya göre Schengen vize başvurularında en yüksek oranda ret yiyen ülke Türkiye oldu.

Avrupa birliğini oluşturan ülkelerin ortak vizesi olan Schengen vizesi, birliğe bağlı tüm Avrupa ülkelerine tek bir vize ile seyahat edebilmeyi mümkün kılıyor. Ancak son dönemlerde özellikle Türk vatandaşlarına uygulanan vize sınırlaması birçok sorunu da beraberinde getiriyor.

schengen

Türk Vatandaşları Avrupa’ya Giremiyor

Ekonomim’de Selenay Taşçı tarafından yapılan araştırmaya göre Schengen vize başvurularından en fazla ret cevabı verilen ülke Türkiye. Öyle ki, uzunca süredir AB tarafından ambargo uygulanan Rus vatandaşları bile Türk vatandaşından daha kolay vize alabiliyor. Başvurulara yapılan ret oranları incelendiğinde Türk vatandaşlarına verilen ret cevapları, Rus vatandaşlarına verilen ret cevaplarının neredeyse 5 katı. Son yıllarda en fazla başvuru Suudi Arabistan, Fas, Ukrayna, Rusya ve Türkiye tarafından yapılmış ve ret artışında ilk sırada Türkiye yer alıyor.

What’s your Reaction?
15
3
2
1

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir