Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Bir Ülke, Sosyal Medya Kullanımında ‘Kimlik’ Doğrulamasını İlk Kez Zorunlu Kıldı!

Bir Ülke, Sosyal Medya Kullanımında ‘Kimlik’ Doğrulamasını İlk Kez Zorunlu Kıldı!

Vietnam, bu yıl uygulanacak yeni bir yasa ile sosyal medya kullanıcılarından kimlik doğrulamasını zorunlu kılmayı planlıyor. Anonim hesapların sonu Vietnam'da geliyor ve bu uygulama, diğer ülkeler için de bir örnek teşkil edebilir.

Teknoloji Kampüsü Teknoloji Kampüsü - - 2 dk okuma süresi
108 0
Kimlik doğrulaması

Sosyal medya platformları, gerçek adlarını gizleyip takma ad veya sahte isimlerle hesap oluşturan kullanıcıları barındırmaktadır. Bu anonim hesaplar, yıllardır sadece kullanıcılara değil, aynı zamanda hükümetlere de bela olmuştur.

Bu tartışmanın kökeninde yatan neden oldukça açıktır: Anonim hesapların kimlere ait olduğunu tespit etmek, kullanıcılar dikkatli davrandığında genellikle zordur. Bu hesaplardan yapılan paylaşımlar, hükümetlere karşı sahte gündemler oluşturabilir. Dolayısıyla, sorun, gizli gerçeklerin ortaya çıkması değil, dezenformasyonun kontrol altına alınamamasıdır. Bu riskten dolayı, sosyal ağlarda daha fazla kontrol sağlamayı hedefleyen hükümetler, anonim hesaplara karşı önlem almayı başlatmıştır.

Sosyal Medya

Vietnam’dan gelen bu önlemlerin son örneği: Vietnam, 2023 yılının sonuna kadar uygulanması hedeflenen Telekomünikasyon Yasası Değişikliği kapsamında, anonim sosyal medya hesaplarını yasal bir düzenleme ile engelliyor. Yeni yasa değişikliği ile sosyal ağ kullanıcılarından kimlik doğrulaması istenecek.

Kimliği doğrulanmamış hesapların da yeni düzenlemeye uygun hale getirilmesi ve kimlik doğrulaması yapması zorunlu olacak. Bu durumda, Vietnam’daki tüm kullanıcıların, kendi kimliklerine bağlı hesapları kullanmaları gerekecek.

Hükümet, bu değişikliğin “internet dolandırıcılığını önlemek” amacıyla gerekli olduğunu belirtti. Öte yandan, geçen yıl ülke, sahte olduğu belirlenen hesapların, sosyal medya platformları tarafından 24 saat içinde kapatılması zorunluluğunu getirmişti.

What’s your Reaction?
2
7
1
2

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir