Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Steam yakında hangi oyunların Xbox ve PlayStation kontrolcülerini destekledigini gösterecek

Steam yakında hangi oyunların Xbox ve PlayStation kontrolcülerini destekledigini gösterecek

Steam, yakında oyunların hangi kontrol cihazlarını destekleyip desteklemediğini göstermeye başlayacak. İşte detaylar

Eymen Taner Eymen Taner - - 2 dk okuma süresi
50 0
Steam

Xbox ve PlayStation kontrolcüleri ile PC oyunlarını oynamak uzun zamandır mümkün olsa da hangi oyunların bu kontrol cihazlarını desteklediğini belirlemek güç. Bu nedenle Steam, geliştiricilere oyunlarında kontrol cihazı desteğinin kapsamını belirten Steamworks araçları vermeye hazırlanıyor.

Steam kontrolcü kullanımı yaygınlaşıyor

Ekim ayından itibaren, Steam mağazası; her oyunun hangi Xbox ve PlayStation denetleyicilerini desteklediğine dair daha fazla bilgi gösterecek. Geliştiriciler artık oyunların Xbox, DualShock ve DualSense kontrolcüleri için tam veya kısmi destek sunup sunmadığını Steamworks üzerinden seçebilecekler. Yeni göstergeler, her Steam sayfasının sağ tarafında, denetleyici uyumluluğunu ayrıntılı olarak açıklayan yeni bir bölümde görünecek. Ayrıca bu erişimin kablosuz olarak mı yoksa yalnızca USB üzerinden mi olduğu da listelenebilecek.

Xbox

Aynı zamanda, oyundan oyuna en çok tercih edilen kontrolcüler görülebilecek. Bu da oyunculara, hangi oyunların hangi kontrolcülerlerde daha kolay bir oynanışa sahip olduğu hakkında bilgi verecek. Tüm bunlarla birlikte oyunlardaki kontrolcü desteğinin de artması bekleniyor. Xbox kontrolcülerinin, Steam kullanıcıları arasında halen en yaygın konumda olmasına rağmen, PlayStation kontrolcülerinin de hızlı bir büyüme kaydettiği belirtildi. Öyle ki 2018’den bu yana PlayStation denetleyici oturumlarının oranı yüzde 11’den yüzde 27’ye yükseldi. Ayrıca Valve, 2017’den bu yana 87 milyondan fazla Steam kullanıcısının en az bir kez kontrolcü deneyimlediğini belirtiyor. Sony’nin Playstation 5 ile birlikte piyasaya sürdüğü DualSense’in de elbette bunda büyük bir payı var.

DualSense

Oyunculara daha fazla seçenek sunacak olan bu özellik, oyun deneyimini kişiselleştirebilmenizi sağlayacak. Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
8
0
0
2

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir