Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Tesla İnsansı Robot Optimus Gen 2’nin Prototipini Gösterdi

Tesla İnsansı Robot Optimus Gen 2’nin Prototipini Gösterdi

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 2 dk okuma süresi
33 0
Tesla-Robot-Optimus-Gen-2

Tesla, Optimus Gen 2’nin tasarımını ve bazı özelliklerini bir teaser‘da gösterdi. İkinci nesil prototip insansı robot 10 kilo daha hafif. İlk versiyon 56 kilo ağırlığındaydı. Tesla’ya göre yeni versiyon ayrıca yüzde 30 daha hızlı yürüyebiliyor.

Bir Tesla çalışanına göre Optimus Gen 2, teaser için cgi olmadan tamamen uygulamalı olarak çekildi. Ek olarak, video Optimus Gen 2’nin bir yumurtayı bir elinden diğerine taşıdığını gösteriyor. Elon Musk’ın şirketine göre bu, robotun parmaklarındaki yeni basınç sensörleri sayesinde mümkün. Robotun ayakları, dengesi ve aktüatörlerinin de geliştirildiği söyleniyor. Tesla şimdilik Optimus’un Gen 2 versiyonundaki yenilikler hakkında daha fazla teknik ayrıntı vermiyor.

Musk’ın yeni robot modeli ayrıca, el parmaklarının her birinde yer alan dokunma sensörleri ile beraber nesnelerin zayıf ve dayanıklı noktalarını net bir şekilde ayırt edebiliyor.

İlginizi çekebilir; Tesla 2 Milyondan Fazla Elektrikli Aracını Geri Çağırıyor

YouTube video

Şimdilik bu bir prototip ve Optimus Gen 2’nin bir versiyonunun gerçek hayatta ne zaman gösterileceğine ya da ürünün bir varyantının piyasaya ne zaman sürüleceğine dair henüz bir gösterge yok. Optimus robotun 2022’deki ilk duyurusu sırasında Musk, nihai tüketici versiyonunun 20.000 dolardan daha ucuz olması gerektiğini iddia etmişti. Tesla’nın web sitesine göre, insansı robot “güvenli olmayan, tekrarlayan veya sıkıcı görevleri” otonom olarak yerine getirmesi bekleniyor.

Neler düşünüyorsunuz? Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir