Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Tesla Türkiye’ye Kavuşuyor!

Tesla Türkiye’ye Kavuşuyor!

Teknoloji Kampüsü Teknoloji Kampüsü - - 3 dk okuma süresi
62 0

Elektrikli araçlar kategorisinde üst sıralara ismini yazdırmış olan Tesla’nın CEO’su Elon Musk, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la yaptığı görüşme sonrası ortaya çıkan bu haber ile dünyanın elektrikli otomotiv devi Tesla, Türkiye’de kurduğu Tesla Motorları şirketiyle tüm modellerini ülkemize getirmeye hazırlanıyor. Araçlar arasında serinin en hızlısı Tesla S de olacak.

Elon Musk Türkiye ziyaretinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmeden sonra Erdoğan; “Türkiye’deki kamu ve özel sektör kurumları ile şirket arasında uzay teknolojileri başta olmak üzere farklı alanlarda işbirliğine ilişkin hususları ele aldık. Teknoloji alanında ülkemizdeki ve dünyadaki gelişmeleri yakından takip etmeyi ve milletimize fayda sağlama amacıyla bu alanda atılan her adımı desteklemeyi sürdüreceğiz” açıklamalarında bulunmuştu. Bu görüşme sonrası bildiğiniz üzere 19 Aralık 2021’de Türkiye’nin 8. uydusu Türksat 5B, SpaceX firmasının ABD’nin Florida eyaletindeki üssünden Falcon 9 roketiyle fırlatıldı. Musk bununla yetinmeyip Türkiye’de bulunan Tesla Motorları Satış ve Hizmetleri Limited Şirketine geçtiğimiz ayda 50 milyon TL sermaye arttırımına gitti. Bu ticari girişimi ile Elon Musk, Tesla otomobillerini Türkiye pazarına getirmeyi planlamakta.

Tesla’nın Türkiye CEO’su ise Elon Musk bizzat kendisi online toplantıyla yaptığı görüşme ile 2015 yılından bu yana Lufthansa Türkiye-Irak CEO’su olarak görev yapan Kemal Geçer oldu.

Başta İstanbul olmak üzere diğer illerde de kendisine bağlı satış ofisleri bulunduracak olan şirket, kendi internet sitesinden yayınlayacağı duyuruyla çeşitli hizmet ağları ile birçok yönden binlerce kişiye iş imkanı sağlayacak.

Ülkemize tüm modelleriyle gelecek olan Tesla, 2022’de yapılanmasını hızlı bir şekilde tamlayıp 4 ayrı modeliyle Türkiye sahalarında olacak. Düzenlenen bir lansmanla araçlar tanıtılıp; fiyatları herkes ile paylaşılacak. Tesla’nın internet sitesinde artık Tesla Süper Şarj istasyonları için il isimleri de bulunuyor. İllerin yanında istasyonların adresleri değil “coming soon” (yakında) ifadesi yer alıyor. Sitede şimdilik süper şarj istasyonları için İstanbul başta olmak üzere, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Edirne, Hendek (Sakarya), İzmir ve Konya’nın isimleri verilmiş. Şarj istasyonları ana yollar ya da alışveriş merkezleri gibi herkesin kolayca ulaşabileceği noktalara kurulacak.

What’s your Reaction?
11
1
1
2

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir