Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Thodex’in Kurucusu Fatih Özer, Türkiye’ye İade Edilerek Mahkemeye Çıkarıldı! 

Thodex’in Kurucusu Fatih Özer, Türkiye’ye İade Edilerek Mahkemeye Çıkarıldı! 

Thodex kurucusu Fatih Özer, Türkiye'ye iade edilip hızlıca yargı karşısına çıkarıldı. Detaylar haberimizde!

Teknoloji Kampüsü Teknoloji Kampüsü - - 2 dk okuma süresi
81 0
Thodex

Kripto para borsası Thodex’te yaşanan vurgun olayının ardından şirketin başındaki isim Faruk Fatih Özer, Arnavutluk’tan Türkiye’ye getirilip mahkemeye çıkarıldı. Özer, kendisine yöneltilen dolandırıcılık iddialarını yalanladı. Thodex, 2017 yılında Türkiye’nin ilk uluslararası kripto para borsası olarak faaliyete geçti. 2020’de Türkiye’nin ilk Bitcoin ATM’sini kurarak 120’den fazla ülkede hizmet vermeye başlayan şirket, büyük beklentiler yaratmıştı.

Fakat 21 Nisan 2021’de şirket, sistem bakımı gerekçesiyle ansızın kapandı ve kullanıcılarının hesaplarına erişimini engellemeye başladı. Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in de yurt dışına kaçtığı anlaşıldı. Özer hakkında yakalama emri çıkarıldı ve Interpol tarafından kırmızı bültenle aranmaya başlandı.

Fatih Özer

Özer’in Yakalanışı ve İadesi

Özer, 30 Ağustos 2022’de Arnavutluk’ta ele geçirilerek gözaltına alındı. Arnavutluk yetkilileri, Türkiye’nin iade isteğini onaylayarak Özer’i Türkiye’ye teslim etti.

Thodex ‘in başındaki isim, Türkiye’ye döndükten sonra güvenlik güçlerine teslim edildi ve burada ifadesi alındı. Özer, “Dolandırıcı değilim. Bu işin kazananı da kaybedeni de olur… Param yok. Elimdeki paraları dağıttım. Herkesin parasını ödedim. Resmi beyanımı mahkemede yapmak istiyorum” şeklinde konuşarak susma hakkını kullandı. 

Özer’in güvenlikteki işlemleri tamamlandıktan sonra mahkemeye çıkarıldı. Özer hakkında “Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurmak ve Yönetmek, Bilişim Sistemleri, Banka veya Kredi Kurumlarının Araç Olarak Kullanılması Suretiyle Dolandırıcılık, Suçtan Kaynaklanan Mal Varlığı Değerlerini Aklamak” suçlamalarıyla dava açıldı.

Davanın ilk duruşması yakın zamanda gerçekleşecek. Özer’in yanında ele geçirilen laptop, 9 cep telefonu, sim kart, USB bellek ve not defteri üzerindeki incelemeler devam etmekte.

 

What’s your Reaction?
0
0
1
1

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir