Teknoloji Kampüsü

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Teknoloji Haberleri
 4. »
 5. Threads artık Türkiye’de kullanılamayacak

Threads artık Türkiye’de kullanılamayacak

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 4 dk okuma süresi
92 0
Threads

Facebook’un sahibi Meta Platforms, Rekabet Kurumu’nun aldığı karar doğrultusunda, Threads uygulamasını 29 Nisan’dan itibaren Türkiye’de geçici olarak kapatacağını duyurdu.

Rekabet Kurumu, Instagram ile Threads arasındaki veri aktarım mekanizmasının, veri birleştirme riskini beraberinde getirebileceğini ve haksız rekabete yol açabileceğini değerlendirerek Meta Platforms hakkında soruşturma başlatmıştı. Bu soruşturma sonucunda Meta’ya günlük 4,8 milyon TL idari para cezası verilmiş ve Instagram ile Threads arasındaki veri aktarımının engellenmesi yönünde geçici tedbir kararı alınmıştı.

İlginizi çekebilir; Apple, akıllı telefonda tahtını Samsung’a kaptırdı

threads

Hangi Uygulamalar Etkilenmeyecek?

Meta Platforms’un açıklamasına göre, bu durumdan Facebook, Instagram, WhatsApp ve Türkiye’de hizmet veren diğer Meta uygulamaları etkilenmeyecek.

Kullanıcılar Ne Yapmalı?

Threads uygulamasını kullananlar, 29 Nisan’dan itibaren uygulamaya erişemeyecekler. Bu tarihe kadar, uygulamada kayıtlı olan fotoğrafları, videoları ve diğer içerikleri indirmek için gerekli adımları atabilirler.

Threads tarafından konuyla ilgili yapılan resmi açıklama ise şu şekilde:
“Threads’i Türkiye’de geçici olarak durduracağız.

 • Türk Rekabet Kurumu’nun geçici tedbir kararı kapsamında, 29 Nisan’dan itibaren Threads’i Türkiye’de geçici olarak kapatacağız
 • Türkiye’de Facebook, Instagram, WhatsApp veya diğer Meta hizmetleri ile diğer ülkelerde Threads kullanımı bundan etkilenmeyecek.
 • Türkiye’de Threads’i kullanan kişiler için oluşabilecek aksaklıkları en aza indirmek için gerekli adımları atıyoruz.

Türk Rekabet Kurumu’nun geçici tedbir kararı kapsamında, 29 Nisan Pazartesi gününden itibaren Threads’i Türkiye’de geçici olarak durduracağız. Türkiye’de topluluklarıyla Threads’de etkileşim kuranlar için bu kararın son derece üzücü olacağının farkındayız. Oluşabilecek aksaklıkları en aza indirmek için aşağıdakiler dahil olmak üzere gerekli adımları atıyoruz:

 • Türkiye’de Threads’i kullanan herkes, 29 Nisan’dan önce Threads uygulamasında bu karar hakkında bilgilendirilecek.
 • Türkiye’de Threads’i kullananlar Threads profillerini silmeden dondurabilecek ya da profillerini tamamen silebilecek.
 • Threads tekrar Türkiye’ye döndüğü takdirde, profilini dondurmayı seçen kişilerin gönderileri ve başkalarının gönderileriyle olan etkileşimleri tekrar görünür olacak.
 • Profillerini donduran kişiler diledikleri zaman Bilgilerini İndir aracı üzerinden gönderilerini indirebilecek ve mevcut içeriklerini muhafaza edebilecek.

Bunu Rekabet Kurumu’nun geçici tedbir kararı nedeniyle yapıyoruz.

Rekabet Kurumu, yakınlarda Threads ile Instagram arasında veri paylaşımını yasaklayan bir geçici tedbir kararı yayınladı. Bu geçici tedbir kararına katılmamakla birlikte, Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm hukuki şartlarına uyduğumuza inanıyoruz ve bu karara itiraz edeceğiz.

Rekabet Kurumu’nun geçici tedbir kararı, bize Türkiye’de Threads’i geçici olarak durdurmak dışında hiçbir seçenek bırakmıyor. Rekabet Kurumu ile yapıcı bir şekilde iletişim kurmaya devam edeceğiz ve Threads’i Türkiye’deki insanlara mümkün olan en kısa sürede tekrar sunmayı umuyoruz.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir