Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Yapay zeka işinizi elinizden alabilir mi? İşte gelecekte yok olacak meslekler

Yapay zeka işinizi elinizden alabilir mi? İşte gelecekte yok olacak meslekler

Eymen Taner Eymen Taner - - 4 dk okuma süresi
198 0
yapay zeka

Günümüzün en popüler teknolojilerinden biri olan yapay zeka (AI), tesir alanını gün geçtikçe artırıyor. Neredeyse her alanda yapay zeka entegrasyonları görebilmek mümkün. Peki, yapay zeka gelecekte işinizi elinizden alabilir mi? İşte tehlike altındaki 6 popüler meslek

Müşteri hizmetleri

Genellikle telekomünikasyon sektörlerinde sıklıkla görülen müşteri hizmetleri, çok büyük bir işgücüne sahiptir. Bununla birlikte, sanal asistanlar ve sohbet botları, halihazırda müşteri hizmetleri sağlayan şirketlerin yüzde 23’ü tarafından aktif olarak kullanılmakta. Duygusal anlayışın müşteri hizmetleri etkinliğinde önemli bir rol oynaması nedeniyle insan teması hala ilk tercih olsa da, en çok tekrarlanan görevler yakında yapay zekâ tarafından gerçekleştirilecek ve bu bağlamda sektördeki istihdam, yapay zekâ geliştikçe daha da artacaktır.

Sürücüler

Taksi şoförleri ve diğer sürücüler, her gün ulaşım ihtiyacımızı karşılamak üzere bizlere hizmet sunuyor. Ancak, günümüzde otomasyona yönelik bazı adımlar atılıyor. Örneğin halihazırda Tesla şirketi, yapay zekayı otomasyonla birleştiren girişimlere sahip. Oxford Üniversitesi tarafından istihdam edilebilirliğin geleceği üzerine yapılan bir araştırmaya göre, mevcut sürücülerin yerini yapay zeka destekli otonom araçların doldurması olumlu sonuçlar doğurabilir. Bu bağlamda, söz konusu bu hedefin kamyonlara, otobüslere ve trenlere genişletilmesi şüphesiz istihdam sorunlarına yol açacaktır.

otonom araba

İşletme çalışanları

İşletmelerdeki siparişlerin kaydı, yemeklerin hazırlanması ve teslim edilmesi için yapay zeka entegrasyonu kullanan işletmelerin sayısı giderek daha da artıyor. Örnek vermek gerekirse, McDonalds 2022 yılından beri ABD’nin Teksas eyaletinde bulunan büyük ölçüde otomatik olan, kasiyerin bulunmadığı ve hamburgerlerin robotlar tarafından pişirildiği bir restorana sahip. Bu ve benzeri sektörlerde yapay zekanın ipleri ele alması kaçınılmaz görünüyor.

İçerik moderatörleri

İçerik moderatörü, sosyal ağların ve dijital etkileşimin yükselişinden kaynaklanan yeni bir iş modelidir. Raporlar doğrultusunda, dijital içeriklerin yaklaşık yüzde 95’i zaten yapay zekâ kullanılarak görüntüleniyor ve yönetiliyor. Öyle ki, Meta CEO’su Mark Zuckerberg, 2021’deki bir ABD Kongresi duruşmasında, terörizm için özür dileyen içeriklerin yaklaşık yüzde 99’unun AI tarafından ortadan kaldırıldığını belirtti. Buna rağmen, söz konusu bu sektörün, 2027 yılına kadar 13 milyar dolara ulaşabileceği tahmin ediliyor.

Veri analistleri

Büyük veri kümelerini analiz edebilen, bu verileri tanımlayabilen ve tahminlerde bulunabilen yapay zeka ve makine öğrenimi algoritmaları sayesinde, temel veri analizi işlemleri artık yapay zeka araçlarına atfedilebilir.

veri analizi

Metin yazarları

Dilbilgisi hatalarını kontrol etmek ve anlam bütünlüğünü hedef kitleye doğru bir şekilde aktarmak gibi görevler üstlenen metin yazarları, örneğin bir makale oluşturma sürecinde en önemli rolü oynar. Lakin, bu iş alanında kullanılan AI araçlarının tesiri gün geçtikçe artıyor. Dijital asistanlar tarafından oluşturulan metinlerin insan denetiminden yoksun olmasına rağmen, bu sektörde de insan istihdamının giderek azaldığını söyleyebiliriz.

Peki, sizce bu mesleklerin yerini yakın gelecekte yapay zeka alabilir mi? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir