Teknoloji Kampüsü

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Haberler
 4. »
 5. TikTok Gerçekten Verilerimizi Çalıyor mu ?

TikTok Gerçekten Verilerimizi Çalıyor mu ?

Teknoloji Kampüsü Teknoloji Kampüsü - - 6 dk okuma süresi
67 0

Çoğumuzun takip ettiği ve videolar çektiği TikTok bu aralar veri çalmakla suçlanmakta. Peki bu haberler doğru mu ?  Hepsi Makalemizde….

 

Maalesef ki doğru TikTok uygulamasını indirirken verdiğimiz izinler sayesinde TikTok uygulaması kameramızdan telefon kayıtlarımıza kadar erişebiliyor. Aşağıdaki resimde indirirken verdiğimiz izinlere tam olarak bakabilirsiniz.

Peki Tiktok Verilerimizi Kimlere Veriyor?

TikTok’un kendi sitesinde verdiği gizlilik politikasında şunlar yazmakta….

Verilerinizi, aşağıda sayılan üçüncü taraflar ile paylaşıyoruz: 

İş Ortakları

Platform’u kullanmak için sosyal ağ (örn. Facebook, Twitter, Instagram, Google) hesap bilgilerinizi kullanarak kayıt olmak istemeniz halinde, kullanıcı adınızı ve herkese açık profilinize ilişkin bilgileri sağlamanız veya sosyal ağınızın bu bilgileri sağlamasına izin vermeniz gerekmektedir. Benzer şekilde, aplikasyon kimliğiniz, erişim belirteciniz ve başvuru URL’niz gibi bilgileri ilgili sosyal ağ ile paylaşıyor olacağız.  

Sosyal medya platformlarında içerik paylaşmak istemeniz halinde, ilgili video, kullanıcı adı ve içeriğe ilişkin metin, söz konusu platformda paylaşılacaktır. Whatsapp gibi anlık mesajlaşma platformlarında paylaşım söz konusu olduğunda ise, içeriğin bağlantısı paylaşılacaktır.  

Ödeme Sağlayıcıları

Sikke (Coin) almak istemeniz halinde, söz konusu işlemi kolaylaştırmak amacıyla verilerinizi, ilgili ödeme sağlayıcısı ile paylaşacağız. Kimliğinizi doğrulamak ve ödeme yapmanız üzerine hesabınıza doğru tutarda sikke (coin) aktarabilmemiz için işlem kimliği verinizi de paylaşıyor olacağız. 

Hizmet Sağlayıcılar

Platform’un güvenli ve eğlenceli bir yer olmasını temin etmek amacıyla bulut hizmet sağlayıcıları gibi Platform’un işlevlerini destekleyen hizmet sağlayıcılara ve içerik moderasyon hizmetleri sağlayıcılarına bilgi ve içerik sağlamaktayız. 

Analiz Hizmeti Sağlayıcılar 

Platform’un optimizasyonu ve iyileştirilmesinde bize yardımcı olmaları için analiz hizmeti sağlayıcılar ile çalışmaktayız. Üçüncü taraf analiz hizmeti sağlayıcılar da kişiselleştirilmiş reklamlar sunmamıza yardımcı olmaktadırlar. 

Reklamcılar ve Reklam Ağları

Bir reklamın hangi sayıda ve hangi Platform kullanıcıları tarafından görüntülenmiş veya tıklanmış olduğunu belirlemek amacıyla bazı bilgilerinizi reklamcılar ve üçüncü taraf ölçüm hizmeti şirketleri ile paylaşıyoruz. Platform’daki faaliyetleriniz ile diğer internet sitelerindeki faaliyetleriniz arasında bağlantı kurabilmemiz amacıyla cihaz kimliği bilgilerinizi ölçüm şirketleri ile paylaşıyoruz. Devamında bu bilgileri, ilginizi çekebilecek olan reklamları size göstermek amacıyla kullanıyoruz. 

Şirketler Grubumuz 

Platform’un iyileştirilmesi ve optimizasyonu, Platform’un kanuna aykırı kullanımının önlenmesi ve kullanıcıların desteklenmesi dahil Platform’un size sunulması amacıyla bilgilerinizi, şirketler grubumuzun diğer üyeleri, bağlı kuruluşları veya iştirakleri ile de paylaşabiliriz. 

Kolluk Kuvvetleri 

Kanunun gerektirmesi durumunda veya bilgilerinizin paylaşılmasının aşağıda sayılanlar bakımından makul olarak gerekli olması halinde, bilgilerinizi, kolluk kuvvetleri, resmi kurumlar veya diğer kuruluşlar ile paylaşacağız: 

 • hukuki yükümlülüklere, kanuni işlem veya taleplere uyulması,
 • Hizmet Kullanım Şartlarımızın ve diğer sözleşme, politika ve standartlarımıza ilişkin muhtemel ihlallerinin araştırılması dahil, bu şartların uygulanması,
 • güvenliğin sağlanması, dolandırıcılığın veya teknik sorunların tespiti, önlenmesi veya sair surette ele alınması veya
 • kanunun gerektirdiği veya kanunun izin verdiği şekilde TikTok’un, kullanıcılarımızın, üçüncü tarafların veya kamunun haklarının, menfaatlerinin, mülkiyetinin veya güvenliğinin korunması (dolandırıcılığın tespiti ve kredi risklerinin azaltılması amacıyla diğer şirket ve kuruluşlar ile bilgi alışverişi dahildir).

Herkese Açık Profiller 

Profilinizin herkese açık olması durumunda, içeriğinizin Platform’daki herkese görünebilir olacağını ve içeriğinize, arkadaşlarınız ve takipçileriniz tarafından erişilebileceğini ya da arama motorları, içerik toplayıcılar ve haber siteleri gibi üçüncü taraflarca erişilebilir veya paylaşılabilir olacağını belirtmek isteriz. Yüklediğiniz videonun kimler tarafından görüntüleneceğini belirleyebilirsiniz. Alternatif olarak, Ayarlar üzerinden hesabınızı “Kişisel Hesap” olarak değiştirebilirsiniz.  

Satın Alma veya Birleşme

Ayrıca, aşağıdaki durumlarda, bilgilerinizi üçüncü taraflara açıklayacağız: 

 • herhangi bir işletmeyi veya malvarlığını satmamız veya satın almamız durumunda (tasfiye veya iflas sonucunda ya da sair surette). Böyle bir durumda, verilerinizi, söz konusu işletmenin veya mal varlığın potansiyel satıcısı ya da alıcısına açıklıyor olacağız veya
 • Herhangi bir işletmemizi veya mal varlığımızı tamamını veya bir kısmını satmamız, herhangi bir işletmeyi veya mal varlığını satın almamız ya da diğer şirketler veya işletmeler ile birleşmemiz, bu şirketler tarafından devralınmamız veya bu şirketler ile iş ortaklığı yapılması durumlarında. Bu tür işlemler söz konusu olduğunda, kullanıcı bilgileri, devredilen varlıklar arasında olabilecektir.

What’s your Reaction?
13
8
1
1

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir