Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji Haberleri
  4. »
  5. WhatsApp Profil Fotoğrafının Ekran Görüntüsünü Almayı Engelledi!

WhatsApp Profil Fotoğrafının Ekran Görüntüsünü Almayı Engelledi!

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 3 dk okuma süresi
97 0
WhatsApp

WhatsApp artık kişilerin profil resminizin ekran görüntüsünü almasını engelleyen özelliği duyurdu. WhatsApp bu gizlilik özelliğini bir süredir Android’de test ediyordu ancak şimdi daha fazla kullanıcı için bu özellik görünmeye başladı. Peki gerçekten işe yarıyor mu? İşte detaylar.

WhatsApp, kullanıcıları için yeni bir gizlilik katmanı ekleyerek profil resimlerinin ekran görüntüsü alınarak kötüye kullanılmaması için önlem almaya başlıyor. WhatsApp, kullanıcıların tek görünümlü fotoğrafların veya videoların ekran görüntüsünü almasını zaten engelliyordu ve şimdi aynı özellik mesajlaşma uygulamasındaki fotoğraflarınız için de etkinleştiriliyor.

whatsapp

Ekran görüntüsü almak bir kişinin mahremiyetine ciddi bir saldırı olarak karşımıza çıkarken, çoğu durumda birisi bunu resminizle yaptığında haberiniz bile olmaz. Ancak bu durum WhatsApp’taki profil resminizle gerçekleşirse, platform size eylem hakkında bir uyarı vermeyecek, ekran görüntüsü alındığında siyah bir ekran karşılarına çıkacak.

İlginizi çekebilir; VLC Media Player Apple Vision Pro’ya geliyor

Henüz herkese sunulmayan ancak önümüzdeki birkaç gün hatta hafta içinde kullanıma sunulacak. Yakın zamanda WhatsApp Android beta sürümü 2.24.4.25 ile fark edilen, “Uygulama kısıtlamaları nedeniyle ekran görüntüsü alınamıyor” yazan bir mesajla bilgilendirecek.

Bu aracı bağımsız olarak kullandık ve çok düzgün bir şekilde çalışıyor. Sohbet penceresinden kişiye tıkladığınızda profil resminin ekran görüntüsünü alabileceğinizi fark ettik. WhatsApp insanlara bu gizlilik özelliğinin ayarlarını değiştirme seçeneği sunmuyor, böylece onu devre dışı bırakmıyorsunuz ki bu da kişinin gizliliği için asla ideal bir şey değil. Facebook da aynı şekilde Profil Resmi koruması adı verilen ve başkalarının fotoğrafın ekran görüntüsünü almasını engelleyen benzer bir araca sahiptir.

Ekran görüntüsü aracı engelleyicisinin artık daha geniş bir kullanıcı tabanı tarafından kullanılabilir olması, resmi sürümün çok uzakta olmadığını gösteriyor. ek olarak bu özelliğe sahip olmak WhatsApp’a, bu araca sahip olmayan Signal ve Telegram gibi rakiplerine karşı büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Neler düşünüyorsunuz? Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir