Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. ABD, TikTok’u resmen yasaklıyor: İlk onay verildi!

ABD, TikTok’u resmen yasaklıyor: İlk onay verildi!

Eymen Taner Eymen Taner - - 2 dk okuma süresi
186 0
ABD tiktok

Popüler sosyal medya platformu TikTok, çok uzun zamandır ABD hükümeti için ulusal güvenliğe risk olarak görülüyor ve bu yüzden hedef alınıyor. Gerilim öyle bir raddeye geldi ki ilerideki günlerde Amerika Birleşik Devletleri, TikTok’u tamamiyle yasaklayabilir. İşte detaylar

TikTok’un akıbeti ne olacak?

ABD Temsilciler Meclisi, TikTok’un ana şirketi ByteDance‘in sosyal medya platformunu Amerika Birleşik Devletleri’nde yayınlamaya devam etmesini engelleyen bir yasa tasarısını kabul etti.

Söz konusu yasa tasarısı, 352 Kongre üyesinin onayı ve sadece 65 ret oy ile ezici bir üstünlükle kabul edildi. Bu bağlamda, Çin merkezli ByteDance’e, uygulamayı App Store ve Google Play dahil olmak üzere uygulama mağazalarından kaldırması ve şirket kontrollü uygulamalara web barındırma hizmetlerini engellemesi için 6 aylık bir süre verildi. Mevcut tasarı şimdi ise, geleceğinin belirsiz olduğu Senato’ya taşınacak.

TikTok

Meclis’teki oylama, Çin merkezli şirketin hassas kullanıcı verileri toplayabileceği ve politik olarak sansür içeriği olabileceği iddiaları üzerine TikTok‘a yönelik şimdiye kadar ki en somut hamle oldu. Lakin TikTok, ABD kullanıcı verilerini Çin hükümetiyle paylaşmadığını alenen belirtiyor.

ABD’de 170 milyon kullanıcısı olan TikTok, altı ay içinde elden çıkarılabileceğinin belli olmadığını belirterek kararın aksini savundu. Tasarının yasalaşıp yasalaşmayacağı, Senato kararına bağlı olacak. Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? TikTok, Amerika Birleşik Devletleri’nde yasaklanabilir mi? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir