Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji Haberleri
  4. »
  5. Windows 12 Ne Zaman Çıkacak? Yeni Detaylar Ortaya Çıktı

Windows 12 Ne Zaman Çıkacak? Yeni Detaylar Ortaya Çıktı

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 3 dk okuma süresi
26 0
Windows-12

Windows 12 Ne Zaman Çıkacak? Windows sürümü olan “Hudson Valley”i piyasaya sürmeye hazırlanıyor. İşte detaylar. Microsoft, yapay zekayı (AI) merkeze alan yeni bir Windows sürümü olan “Hudson Valley”i piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Yeni sürümün 2024 yılının ikinci yarısında yayınlanması ve işletim sisteminde devrim yaratması bekleniyor.

Windows 12 Ne Zaman Çıkacak?

Hudson Valley’in ilk sürümleri şu anda Windows Insider Canary kanalında test ediliyor ve RTM sürümünün Nisan 2024’te yayınlanması planlanıyor.

Hudson Valley’in birincil odak noktası, yapay zeka aracılığıyla kullanıcı deneyimini geliştirmek. Temel özellikler arasında yapay zeka odaklı bir Windows Kabuğu ve “gelişmiş yardımcı pilot” Copilot yapay zeka asistanı yer alıyor. Bu asistan arka planda sürekli çalışarak arama, uygulama başlatma, iş akışı yönetimi ve bağlamı anlama gibi işlevleri geliştirmek üzere tasarlayacak.

İlginizi çekebilir; PlayStation 5, Oyun Oynamak için PC’den Daha İyi Bir Platform mu?

Yapay zeka, işletim sistemine derinlemesine entegre edilecek ve optimum performans için yeni NPU (Sinir İşleme Birimi) donanımı gerektirecek. Bu da bilgisayarların donanım gereksinimlerini önemli ölçüde artıracak ve potansiyel olarak eski bilgisayarları YZ odaklı özelliklerin bazılarıyla uyumsuz hale getirecektir.

IDC’nin tahminine göre, NPU’larla donatılmış yapay zeka bilgisayarlarının montaj oranının keskin bir şekilde artması ve 2027 yılına kadar %81’e ulaşması bekleniyor. Bu da bilgisayar pazarında yapay zekanın yaygın olarak benimsenmesine yönelik bir eğilime işaret ediyor.

Windows 11’deki Copilot AI güncellemesi ve Paint’te Arka Plan Kaldırma gibi son güncellemeler, Microsoft’un yapay zeka destekli iyileştirmelere olan bağlılığının devam ettiğine işaret ediyor. Ayrıca, Windows güncelleme döngüleri için yeni bir yol haritası üzerinde çalışıldığı bildiriliyor.

Hudson Valley’in gelişmiş Copilot’un yanı sıra, dinamik paralaks efektleri ve etkileşim özelliklerine sahip yapay zeka destekli duvar kağıtları, fotoğraf, video ve oyunlarda görüntü kalitesini artıran Süper Çözünürlük özelliği, geliştirilmiş enerji tasarrufu modu ve sistem tepsisinin en üste yerleştirildiği masaüstü arayüzünün potansiyel yeniden tasarımını sunacağı söyleniyor. Hudson Valley’in nihai adı ve özellikleri henüz doğrulanmadı.

Neler düşünüyorsunuz? Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir