Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Xiaomi, MIUI’yi MiOS ile Değiştirecek!

Xiaomi, MIUI’yi MiOS ile Değiştirecek!

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 2 dk okuma süresi
95 0
Xiaomi-MiOS

Xiaomi’nin MIUI arayüzünü sonlandıracağı ve yepyeni bir arayüze geçiş yapacağı iddia ediliyor. Xiaomi‘nin MIUI yerine MiOS adında bir işletim sistemi hazırladığı bildiriliyor. Yeni işletim sistemi Android’in bir başka modifikasyonu olacak ve şirketin ekosistemindeki çeşitli cihazlara gönderilecek. İşte detaylar.

Xiaomi’nin yeni işletim sistemi hakkındaki bilgiler detaylar çok olmasa bile, hatta adı bile doğrulanmadı. Söylentiyi yayınlayan Digital Chat Station web sitesine göre, Xiaomi 14 ailesinde piyasaya sürülecek.

Xiaomi-MiOS

Xiaomi kısa süre önce “MiOS” adını kaydettirdi. Belgede yazılım sadece bir Android arayüzü değil, eksiksiz bir işletim sistemi olarak listeleniyor.

Bu hamle sistemin amacını doğrulamıyor, ancak şirket içinde bir platformun yolda olduğu söylentisini güçlendiriyor.

Yani Xiaomi’nin Huawei’nin stratejisini takip etme ihtimali var. Şirket, Android Open Souce Project (AOSP) tabanlı, Google hizmetlerinin doğrudan etkisinden uzak ve birden fazla cihazı (cep telefonları, tabletler, giyilebilir cihazlar ve diğerleri) destekleyen bir sistem geliştiriyor olabilir.

İlginizi çekebilir; Honor Play 50 Plus Tanıtıldı; İşte Özellikleri

MiOS’a geçiş süreci aniden gerçekleşmeyecektir. Web sitesine göre, bir ekosistem geçiş aşaması uygulanacak. Sistem önce IoT cihazlarında ve diğer daha basit cihazlarda başlatılacak, ardından şirketin akıllı telefonlarına ulaşacaktı.

Bu strateji, platform akıllı telefonlara ulaşmadan önce ekosistemin güçlendirilmesini de mümkün kılacak.

Göstergeler güçlü olsa da MiOS’un geliştirilmesi sadece bir söylenti. Xiaomi konuyla ilgili tutumunu resmi olarak açıklayana kadar, proje aslında var.

Her halükârda, dikkatli bir şekilde yapılırsa, geçiş sürecinin akıllı telefonlara inmesi en az bir yıl sürmelidir. Bu nedenle, bu kitlenin yeniliğe erişmesi uzun zaman alacaktır.

Neler düşünüyorsunuz? Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir